İç denetimde riskin değerlendirilmesi
Risk assessment of internal audit
- Tez No: 289874
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Uluslararası piyasalarda ortaya çıkan mali krizler ve ABD'de Enron, Worldcom gibi muhasebe suistimalleri, işletmelerin gelecekte karşılaşabileceği risklerin tespit edilmesi ve bu risklerin yönetilmesi gereğini ortaya koymuştur. İşletmelerin risk yönetimini hedeflere ulaşmada yardımcı bir araç olarak kullanmaları; yönetimlerin iç denetimden, işletmelere değer katma konusundaki beklentisini artırmıştır. İç denetimden beklenen bu değerin ve başarının oluşturulmasını sağlayan ve bugün iç denetimde gelinen en son aşama olan risk odaklı iç denetim; geleneksel iç denetim anlayışının geçmişe yönelik bakış açısını bir tarafa bırakarak, geleceğe ve işletmelerin karşılaşabileceği risklere odaklanmıştır.Risk odaklı iç denetimde başarının sağlanabilmesi ise, bu süreçte gerçekleştirilen etkin bir risk değerlendirme çalışmasıyla mümkündür. Riskin değerlendirilmesi sonucunda elde edilen risk bulguları, denetimin planlanması aşamasında iç denetçilere önemli bir destek teşkil etmektedir.Bu çalışmada, günümüz iç denetim anlayışını oluşturan risk odaklı iç denetim anlatılmaya çalışılmış ve bu sürecin en önemli adımı olan risk değerlendirme çalışmaları gerek kurumsal risk yönetimi kapsamında gerekse iç denetim birimlerinin yaptığı çalışmalar kapsamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial crisis that emerged in the international markets and accounting abuses as Enron, Worldcom in the U.S.A. that brought out the need of detection of the risks that enterprises will encounter in the future and the management of these risks.Enterprises to use risk management as an auxiliary tool in order to reach the stated targets raised management? expectation about adding value of internal auditing. Risk based internal auditing which is the present latest stage of internal auditing and which brings to create achievement that having expected from internal auditing place the retrospective point of view the conventional control mentality on one side and had focused on risks that enterprises will encounter.As to achieve succeess in the risk based internal auditing is possible with an effective risk assessment studies performed within this period. Risk findings obtained as a result of risk assessment studies constitute an important support to internal auditors at the stage designing of plannimg.In this study, risk based internal auditing which constitutes of today?s internal auditing mentality is tried to explained and risk assessment studies which are this process? the most important stage has been considered within the scope of both enterprise risk management and internal auditing units performed studies.