İç denetim ve risk yönetimi ilişkisi
Internal audit and risk management relationship
- Tez No: 391706
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İşletmelerin faaliyet hacimlerinin artması, çeşitlenmesi ve riskli faaliyetlerin kaçınılmaz hale gelmesi, denetlenmesi gereken işlemlerin artmasına neden olmuştur. Bunun dışında uluslararası piyasalarda ortaya çıkan mali krizler ve muhasebe suiistimalleri, işletmelerin daha sonraki dönemlerde karşılaşabileceği risklerin tespit edilmesi ve bu risklerin yönetilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Risk odaklı denetim, risk yönetimi süreçlerinin çıktılarından yararlanıp, iç denetimde odak noktası olarak riski yüksek alanları seçmektedir. Böylece denetimde etkinliğin artırılması, zaman ve maliyet tasarrufu sağlanmaktadır.Risk odaklı iç denetimde başarının sağlanabilmesi etkin bir risk değerlendirme çalışması ile mümkündür. Riskin değerlendirilmesi ile elde edilen bulgular denetim planlaması aşamasında iç denetçilere fazlasıyla destek teşkil etmektedir.Çalışmada denetim, denetçi, iç kontrol, risk ve risk yönetimi konuları ele alınmıştır. Risk odaklı iç denetimin gerekliliği ortaya konulmuştur. İç denetim ve risk yönetimi ilişkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ncrease and become inevitable risky business activities of the business volume has led to an increase in operations to be audited. Apart from this, the financial crisis and international markets accounting abuses that occur in businesses identifying possible risks in later periods has revealed the need for and managing these risks. Risk -based audit , taking advantage of the outcomes of the risk management process , the risk of a focus on internal control selects the high field. Thereby increasing the effectiveness of audit , time and cost saving is provided. Risk based internal audit to ensure the success possible with effective risk assessment study . The results obtained by assessing the risk represents more than support to internal auditors in the audit planning stage. Within this study, audit , auditors , internal control, risk and risk management issues are discussed. Internal audit and risk management relationship is discussed.