The Greek Turkish relations in terms of the natural gas networks in Southeastern Europe and the Eastern Mediterranean
Türk Yunan ilişkileri'nde Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz doğal gaz ağı
- Tez No: 431513
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. CEM DENIZ KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, güney koridorunun Avrupa'nın enerji güvenliği üzerindeki etkisini ve bu seçimin Yunanistan ve Türkiye'deki sonuçlarını değerlendirmeye çalışmaktayım. Avrupa'nın enerji ihtiyacının artıyor olması ve birincil enerji üretiminin azalması sebebiyle, Yunanistan ve Türkiye üzerinden geçen boru hatları; Rusya'ya olan bağımlılığın azalmasına ve bunun yanı sıra güney Avrupa'nın ekonomik ve siyasi istikrarına daha da katkıda bulunacaktır. Dahası, Yunan topraklarından geçen boru hatlarının belirgin bir şekilde ekonomiye katkıda bulunması, iş imkanları yaratması ve bununla birlikte ülkenin önümüzdeki yıllarda Avrupa'nın enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol oynaması beklenmektedir. Türkiye açısından ise geçiş boru hatları ülkenin jeopolitik bir merkez olarak konumlanmasına katkıda bulunacak ve ülkenin komşularıyla olan ilişkilerini normalleştirmesine yardımcı olacaktır. Boru hatlarının geçeceği yollar ile ilgili jeopolitik kaygılar aşikardır ve sadece yapılması gereken tercihleri değil, aynı zamanda devlet aktörlerinin dış politika hedeflerini de şekillendirecektir.
Özet (Çeviri)
In the present work I attempt to assess the impact of the southern corridor for Europe's energy security and the consequences of this choice in Greece and Turkey. As Europe's energy needs are growing and production of primary energy is reduced, the pipelines passed through Greece and Turkey will contribute to further non-reliance on Russia as well as to economic and political stability of the southern Europe. More specifically, the pipelines crossing Greek territory are expected to contribute significantly to the economic aid, opening up many new jobs while the country will play an important role in meeting Europe's energy needs for years to come. Concerning Turkey, the crossing pipelines will boost the county's position as a geopolitical center and will help to normalize its relations with its neighbors. Geopolitical concerns regarding the routes of the pipelines are apparent and shape not only the choices that need to be made but also the foreign policy goals of the state actors.