Tedarik planlaması ve elektronik sektöründe bir uygulama
Supply planning and an application for electronic sector
  1. Tez No: 289882
  2. Yazar: TEVFİK RÜŞTÜ AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÜVEN GÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İşletmelerde, satın alma fonksiyonu ürünlerin maliyet ve kalite optimizasyonunda önemli bir rol oynamaktadır. İşletmeler satın alma yaparlarken, tedarikçilerini bir takım kriterlere göre gösterdikleri performanslarını ölçerek değerlendirir ve iyi tedarikçilerini belirlerler. Tedarikçi değerlendirme, birden fazla kriteri bünyesinde barındıran çok kriterli bir karar verme problemidir. Bu problemin çözümü için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden birisi de Analitik Hiyerarşi Prosesi'dir. AHP kullanılırken karmaşık bir problemin çözümünde, amaç, kriterler ve alternatiflerden oluşan hiyerarşik bir yapı kullanılmaktadır.Bu çalışmanın amacı; işletmeler açısından tedarikçi değerlendirme ve seçiminin öneminden bahsederek, tedarikçi değerlendirmede kullanılan yöntemler hakkında bilgi vermek ve bir işletme örneğinde tedarikçi değerlendirme yöntemlerinden birisi olan AHP' yi uygulamaktır.Uygulama kısmında Elektronik sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın 4 tedarikçisi, belirlenen 8 kritere göre değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme için öncelikle tedarikçi değerlendirme talimatı, tedarikçi tetkik formu ve giriş kalite formu tasarlanmıştır. Bu araçlar kullanılarak tedarikçiler belirli bir satın alma döneminde değerlendirilmiş, elde edilen veriler analitik hiyerarşi prosesinde kullanılarak en iyi tedarikçi seçimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purchasing function plays an important role on optimization of costs and quality of products for companies. Companies evaluate their suppliers and determine good suppliers depending on the performance they show on some defined criteria. There are some methods to be used in solution of this problem. One of these methods is Analytical Hierarchy Process. In application of AHP to solve a complex problem, an hierarchical structure is used that consist of objective, criteria and alternatives.The purpose of this study is to emphasize the importance of the supplier evaluation and selection for companies, to give information about supplier selection and evaluation methods and to apply AHP in a real company case.In application chapter, 4 suppliers of a company in electronic sector were evaluated based on 8 defined criteria. Previously, Supplier Evaluation Instruction, Supplier Audit Form and Input Quality Control Form were designed for this evaluation. Using these tools, suppliers were evaluated for a defined purchasing period of time and the best supplier selection was made using obtained data in AHP.