Hac psikolojisi
Hac psychology
- Tez No: 289915
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, hac ibadetinin bireyler üzerindeki etkilerini araştırmak ve hacıların iç güdümlü dini motivasyonlarında bu ibadetle birlikte yükselme olup olmadığını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu çalışma insanların niçin hacca gittiklerini tespit etmek ve dindar insanlar arasında bu ibadetin yapılmasına neden olan faktörleri araştırmak için yapılmıştır.Hac Psikolojisi başlığını taşıyan bu çalışma Erzincan ve İstanbul'da yaşayan, 2010 yılında hacca gidecekleri kesinleşen ve gönüllü olarak bu ankete katılan 155 kişi ile sınırlanmıştır. Bu anket örneklem grubuna hacca gitmeden önce ve hacdan dönüşte uygulanmıştır.Bu çalışma, bir alan araştırması olduğu için iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm teorik ve ikinci bölüm ise ampiriktir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the effects of hajj worship on individuals and whether there becomes a rise in instinctive religious motivations of pilgrims thanks to this worship. Furthermore, this study is conducted to determine why people go to hajj and to examine the factors that lead to people to do this worship. This study, entitled Psychology of Hajj is limited to 155 people from Erzincan and Istanbul who voluntarily participated in this survey and whose hajj travel in 2010 was definite. The questionare was applied to sample group before and after their hajj worship. Because this is a field study, it consists of two sections. The first section is theoretical and the second is empirical.