Din eğitiminde hac öğretimi
Hajj education in religious education
  1. Tez No: 946832
  2. Yazar: RUMEYSA KANSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; imam hatip lisesi fıkıh ve temel dini bilgiler dersleri ile ilköğretim ve ortaöğretimdeki din kültürü ve ahlâk bilgisi derslerinde, anlatımında zorluk çekilen konular arasında yer alan hac konusunun etkili, verimli ve kalıcı bir biçimde öğretilmesine katkı sağlamaktır. Bu çalışmada hac konusunun öğretiminde kullanılacak farklı ilke, yöntem, araç, gereç ve materyaller ele alınmıştır. Bu ilke, yöntem, araç, gereç ve materyallerin haccın öğretimine uyarlanarak kullanılması ve öğretimi sırasındaki zorlukları ortadan kaldırması amaçlanmıştır. Bu çalışmada teorik bir araştırma yöntemi olan literatür taraması kullanılmıştır. Arama, tarama, derleme ve yorumlama aşamalarından oluşan bu yöntem kapsamında hacla alakalı yazılmış eserlerle eğitim, din eğitimi, din öğretimi, öğretim ilke, yöntem ve materyalleri ile ilgili yazılmış kitaplar, makaleler ve tez çalışmaları gözden geçirilmiş, elde edilen bilgiler özenle düzenlenmiş, bir plan dâhilinde ve bütünlük içerisinde yazılmıştır. Bu çalışmada eğitim, din eğitimi, öğretim, din öğretimi ve ibadet gibi terimlerin tanımının yapıldığı kavramsal çerçeveye yer verilmiştir. Hac ibadetinin tanımı, amacı, hikmetleri, çeşitleri gibi genel çerçevesi ve haccın fıkhî boyutu kısaca açıklanmıştır. Hac konusunun öğretimi esnasında dikkat edilmesi gereken öğretim ilkeleri, kullanılabilecek yöntemler, öğretimi zenginleştirmek ve kalıcığını arttırmak amacıyla kullanılan günümüze en yakın ve güncel öğretim araç, gereç ve materyallerinin haccın öğretiminde nasıl kullanılacakları hakkında bilgi verilmiştir. Sonuç olarak; haccın öğretiminde farklı ilke, yöntem, araç, gereç ve materyallerinin kullanılmasının, hac öğretimdeki güçlükleri ortadan kaldırılabileceği, öğretimi zenginleştireceği, zevkli, verimli, kalıcı, etkili hale getirebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to contribute to the effective, efficient and permanent teaching of the subject of pilgrimage, which is among the subjects that are difficult to teach in imam hatip high school fiqh and basic religious knowledge courses and religious culture and ethics courses in primary and secondary education. In this study, different principles, methods, tools, materials and materials to be used in teaching the subject of Hajj are discussed. It is aimed to use these principles, methods, tools, equipment and materials by adapting them to the teaching of Hajj and to eliminate the difficulties during its teaching. In this study, literature review, which is a theoretical research method, was used. Within the scope of this method, which consists of search, scanning, compilation and interpretation stages, books, articles and thesis studies written about hajj and books, articles and thesis studies written about education, religious education, religious teaching, teaching principles, methods and materials were reviewed, and the information obtained was carefully organized and written in a plan and integrity. This study includes the conceptual framework in which terms such as education, religious education, teaching, religious teaching and worship are defined. The general framework of Hajj worship such as its definition, purpose, wisdom, types and the jurisprudential dimension of Hajj are briefly explained. The teaching principles that should be considered during the teaching of the subject of Hajj, the methods that can be used, and how to use the closest and most up-to-date teaching tools, materials and materials used to enrich the teaching and increase its permanence in the teaching of Hajj are given. As a result, it was concluded that the use of different principles, methods, tools, equipment and materials in the teaching of Hajj can eliminate the difficulties in teaching Hajj, enrich the teaching, make it enjoyable, efficient, permanent and effective.