El-Muhtâr adlı serinin Arapça öğretimi açısından değerlendirilmesi
Evalution of the serious named 'Al-Mukhtar' in the terms of Arabic instruction
  1. Tez No: 289927
  2. Yazar: MURAT ARİF GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşan bu çalışma, genelde yabancı dil öğretiminde izlenen yöntem ve yaklaşımlara yeni bir bakış kazandırarak Türkiye'de yabancı dil öğretimine, özelde el-Muhtâr adlı seriden yararlanma hedefinde olanlara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.Giriş bölümünde, çalışmanın önemi, amacı ve alanı üzerinde durulmuştur.Birinci bölümde, dilin tanımı, yabancı dil öğrenim ve öğretim süreci, yabancı dil öğretim yöntemleri ve Türkiye'de Arapça öğretimi ile Arapça öğretiminin ülkemizde günümüzdeki durumu konuları ele alınmıştır.İkinci bölümde, yabancı dil öğretiminde ders kitabı değerlendirmesi ana başlığı altında; dil öğrenim/öğretim sürecinde önemli faktörler ve bunların rolü, ders programı, izlence ve izlence türleri, ders kitabının seçimi ve özellikleri, ders kitabının yardımcı materyalleri ile Arapça ders kitaplarında bulunması gereken özellikler üzerinde durulmuştur. Son olarak da el-Muhtâr adlı serinin incelenmesi yapılmıştır.Sonuç bölümünde ise çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılarak inceleme sonucunda ulaşılan kanaat ve düşünceler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work, consisting on the introduction, conclusion and two chapters, aims to bring a new point of view to the methods and approaches, in general in the foreing language education in Turkey, and particulary to guide them, intending to use the el-Muhtâr series in this field.The introduction chapter includes the importance, aims and the field of the work.The first chapter defines the language and deals with the subjects; the foreing language education and instruction process, the foreing language education methods, and Arabic language instruction and it?s current situation in our country.The second chapter, under the heading `Text books in foreing language instruction; dwells upon main factors and their roles on language education /instruction procees, the course program, visual programs and types of visual programs, the selection of text books and their specifications, accompanying material of the text books, and the specifications an Arabic language text book should carry. Finally, the Examination of the series was named el-Muhtâr.The conclusion chapter includes a general evaluation of the whole work and opinions and advices arising from the research.