Eğirdir Gölü Barla-Eğirdir-Şaraphane kıyı şeridinin alan kullanım yönünden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 28993
  2. Yazar: ESİN ARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
IK ÖZ 488 Km2 q^sh ile Van, Tuz ve Beyşehir Gölü'nden sonra Türkiye' rıirı 4. büyük gölü olan Eğirdir Gölü, diğer doğal kaynaklar gibi çeşitli çevre sorunları ile karşı karşıyadır. Arastirmmn aracı; Eğirdir Gölü' nün“Barla- Eğırdir- Şaraphane”kıyı şeridinde, mevcut, alan kullanımlarının saptanarak değerlendirilmesi sonucu, farklı karakterli alan kullanım önerilerinin ortaya konulmasıdır. I. aşaıeda araştırma alanının fiziksel yapı özellikleri incelenmiş, II. aşamada ise önce alanın ekolojik P9.rselleri ve twnlara bağlı doğal peyzaj bölümleri saptanmış, dal©. sonrada bu alanlar için farklı karakterli alan kullanım önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Lake Eğirdir which is the fourth largest lake of Turkey after, Yan, Tuz and Beyşehir Lakes, with an area about 488 km2, is under tie influences of the environmental problems like the other natural resources area. The objective of the research is to find out the suitable land-use recommendations by evaluating the existing land-use patterns at the coastal zone of Barla -Eğirdir-Şaraphane. In the first phase of the examined in the second phase, the area was cllassified from the respect of ecology and the natural landscape units were determined than, the various land-use recommendations were sugqested.