Uluslararası yabancı firmaların pazarlama stratejilerinin yerel tüketim kültürüne etkileri
The effects of international foreign companies?s marketing strategies on local culture of consumption
  1. Tez No: 289953
  2. Yazar: HANİFE GÜLİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BERNA TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Son zamanlarda yaşanan değişim ve etkileşim çağını başlatan küreselleşme ile ülkesel sınırların ortadan kalktığı ve dünya üzerinde hareketin kolaylaştığı bir dönem başlamıştır. Bu sayede sermaye, insan, teknoloji ve kültürler daha akışkan hale gelmiştir. Kolaylaşan iletişim ve hareketle beraber, toplumların kültürel özelliklerinin birbirini etkilemesi ya da homojenleşmesi gibi pek çok tartışmalar da ortaya çıkmıştır.Küreselleşmeyi etkileyen baş faktörlerden olan uluslararası firmalarla küreselleşme arasında karşılıklı bir döngü vardır. Firmaların küreselleşmeyle birlikte duvarları yıkılan yabancı pazarlara girmeleri sadece onların büyük kar elde etmeleri açısından değil, tüm dünyada yaşanan kültürel etkileşimler açısından da büyük önem taşımaktadır. Küreselleşme, firmaları uluslararasılaştırırken, uluslararasılaşan firmalar küreselleşmeye yardımcı olmaktadır.Yabancı pazarlara açılan pek çok firmanın, girdikleri pazardaki toplumların kültürlerine göre şekil aldıkları görülmektedir. Çünkü tüketici ihtiyaç ve isteklerinin şekillenmesinde kültür önemli bir aktördür. Özellikle bazı firmaların yabancı pazarlara girerken seçtikleri ulusüstü olma stratejileri, onların bir ulusa ait olmak ya da girdikleri yeni ulusun kültürel özelliklerine göre değişime uğramaları yerine, uluslararası olmalarına sebep olmakta ve sundukları ürünlerin de uluslararası olmasına imkan sağlamaktadır.Uluslararası firmaların belki de en büyük güdüleme unsuru kültürün öğrenilebilir olduğu gibi öğretilebilir olması özelliğidir. Buradan yola çıkan, dünya çapında başarılı olan bu firmaların yerel tüketim kültürlerinde yarattıkları birtakım değişiklikler var mıdır ya da literatürde tartışılan homojenleşme, hibritleşme, değişim, benzeşme gibi çeşitli tanımlarla açıklanmaya çalışılan küreselleşme kavramının uluslararası firmaların lugatındaki tanımı hangisidir soruları bu araştırmaya başlanmasında önemli rol oynamıştır. Ayrıca literatürde genel olarak küreselleşme ile birlikte yerel kültürlerin yabancı firmalara etkileri araştırılmasına karşın, boşluk olarak görülen ters yönlü bir etkinin nasıl ve ne ölçüde olacağına ışık tutulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent period of change and interaction with the era of globalization began a period that national borders are removed and easier movement is started all over the world. In this way, capital, people, technology and culture has become more fluid. Facilitated communication and movement caused many discussions whether the cultural characteristics of communities affect each other or become more homogenious.There is a reciprocal loop between globalization and international companies which are the head of the factors affecting the globalization. It?s important to enter foreign markets in which the walls were destroyed, not only for firms to gain huge profits, but also for the world to make cultural interactions. While globalization makes the firms more international, international firms make the world more globalized, as well.It?s obvious that firms entering the international foreign markets shape their marketing strategies according to the cultures of societies. Because culture is an important actor in shaping consumer needs and desires. Especially choosing to be supranational strategies when entering foreign markets, provides that firms to become an international cause and opportunity to their products to be international, rather than belonging a nation.The biggest motivating factor of international firms is the feature of culture that it can be taught as well as it can be learned. Set out here, the questions, is there any changes in local consumption cultures have created by these successful companies around the world or which is the definition of concept of globalization in international firms?s dictionary, discussed such as homogenization, hybridization, exchange, affinity in the literature, played an important role initiating this research. In addition, general research are about the effects of foreign firms on the local cultures in the globalization literature but in this research a reverse effect is seen as a space will be aimed to highlight on how and to what extent.