Türk Polis Teşkilatında yeniden yapılanma süreci kapsamında toplum destekli polislik uygulamaları, sonuçları ve etkileri: Niğde ilinde bir uygulama
Community policing applications, results and effects in the Turkish National Police in its restructuring process: An application in Nigde province
  1. Tez No: 290064
  2. Yazar: MUSTAFA FİRUZ BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye' de polisiye hizmetlerdeki değişim ve yeniden yapılanma Ceza Mahkemesi Usulü Kanununda yapılan değişikliklere uyum sağlama amacıyla 1990' lı yıllarda başlamıştır. 10 Nisan 1994 yılında 149. yılı kutlanan Türk Polis Teşkilatının kuruluş yıldönümünde, yeşil renkli olan polis elbisesi ve siyah renkli olan polis araçlarının lacivert renge dönüşmesiyle değişim her yönüyle hissedilmeye başlamıştır. 2000' li yılların başında Polis Akademisi Başkanlığının Güvenlik Birimleri Fakültesine, Polis Okullarının Polis Meslek Yüksek Okullarına dönüştürülmesiyle değişimin eğitim ayağındaki hamleler, yurtdışında saygın üniversitelerin Yüksek Lisans ve Doktora programlarına personelin öğrenci olarak gönderilmesi ve AB kapsamında yapılan çalışmalarla hız kesmeden devam etmiştir.Yurt dışındaki polis eğitimi ve polis teşkilatlarıyla yapılan temaslar, ülkemize Toplum Destekli Polislik felsefesinin girişine zemin hazırlamıştır. İlk başlarda halkla ilişkiler kapsamında lokal uygulanan bu felsefe, zamanla polis teşkilatının Türkiye yapılanmasının tamamında uygulanmaya başlamıştır. Niğde İl Merkezinde 719 katılımcı ile Toplum Destekli Polislik uygulamalarının etkileri üzerine anket çalışması düzenlenerek, sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the change and restructuring in policing services began in 1990s in order to adapt to the amendments made in the Criminal Court Procedure Act. The change began to be felt in every aspect in the anniversary of the Turkish National Police in April 10,1994, in which 149th year was celebrated, changing the green uniforms of officers and black colour of the police vehicles with navy blue color. The change in the education phase continued unabated at the beginning of the 2000s with the establishment of Police Vocational High Schools in the Faculty of Security Sciences in Turkish Police Academy, sending its staff to MA and PhD programs of the overseas prestigious universities and with the studies in the scope of the EU.Police training and contacts made with the other police organizations abroad has prepared the initial input of the philosophy of community policing in our country. This philosophy, which was applied initially in the scope of public relations locally, began to be implemented gradually throughout structuring of the Turkish police organization. A survey with 719 participants has been conducted in Nigde province city center on the effects of community policing practices and the results have been revealed.