Güneş pilleri ve volanlar ile bir hibrit enerji sistemi tanzimi ve benzetimi
A hybrid energy system with solar cells and flywheels arrangement and simulation
  1. Tez No: 290128
  2. Yazar: PINAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Nüfus artışı, sanayileşme ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte doğal kaynaklara ve enerjiye olan talep giderek artmaktadır. Artan enerji ihtiyacına cevap verebilmek amacıyla mevcut enerji kaynaklarının yanı sıra temiz ve güvenilir olan alternatif enerji kaynakları ön plana çıkmıştır.Bu tezde, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinden güneş pilleri ile elektrik üretmek ve dönen kütlenin mekanik bir batarya olarak kullanılması fikrinden doğan volan sistemi kullanılarak, üretilen enerjiyi depolamak amacıyla bir sistem hazırlanmıştır. Depolama elemanı olarak uzun yıllar bakım gerektirmemeleri, yüksek güvenilirlik, uzun ömür ve çevreyi herhangi bir şekilde kirletmeme özelliklerine sahip olmaları ve verimlerinin yüksek olması nedeniyle volanlar tercih edilmiş olup, sistemin modellemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The demand for energy and natural resources together with development of technology population growth and industrialization is gradually increasing. In order to meet the increasing energy needs, clean and reliable alternative energy sources have come to the forefront as well as the existing ones.In this thesis, such a system has been designed to generate the power with solar battery from solar energy known as renewable energy sources and to store the energy produced by using flywheel system which is arosed from an idea of rotating mass used concurrently as mechanical battery. Flywheels have been preferred and the modelling system has been done due to no requirement to be maintained as a storage element for long years, high reliability, high productivity, long life and have features of not polluting the environment at all in any cases.