Gerçek deprem kayıtlarının ölçeklendirme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparing of the real earthquake time histories scaling factors
  1. Tez No: 290148
  2. Yazar: SELÇUK VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN FAHJAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yapısal analiz alanındaki hızlı gelişmeler sonucu zaman tanım alanında hesap yöntemleri, sismik analiz ve yapıların tasarımında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemler kullanılırken ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri, yönetmelik gereksinimlerini karşılayan deprem kayıtlarının teminidir. Deprem ivme kayıtları üç kaynaktan elde edilebilir: 1) Tasarım ivme spektrumu uyumlu yapay kayıtlar, 2) Simule edilmiş (benzeştirilmiş) kayıtlar ve 3) Deprem esnasında kaydedilen ivme kayıtlardır. Mevcut olan kuvvetli yer hareketi veri bankalarının her geçen gün zenginleşmesi ve bunlara ulaşmanın ilerleyen teknoloji ile birlikte daha da kolaylaşması, gerçek depremlerden alınan kayıtların kullanılması ve ölçeklenmesini en güncel araştırma konularından biri haline getirmiştir. Bu çalışmada, uygun kuvvetli yer hareketi kayıtlarının seçilmesi için önerilen temel yöntemler ve kriterler ortaya konulmaktadır. DBYBHY'de tanımlanan uyum kriterlerine ve yerel zemin sınıflarına göre seçilen kayıtlar zaman tanım alanında ölçekleme yöntemleri kullanılarak önerilen tasarım ivme spektrumlarıyla eşleştirilmeye çalışılmakta ve farklı zemin tipleri için en iyi uyumu sağlayan gerçek kayıtlar seçilmektedir.Bu çalışmada, 12 katlı yapı ele alınarak DBYBHY tasarım spektrumu, zaman tanım alnında doğrusal ve doğrusal olmayan analizlerden elde edilen sonuçlar karşılıklı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to rapid developments in structural analysis, time-history analysis is becoming more common in seismic analysis and design of structures. One of the crucial issues of such analysis is the selection of acceleration time histories to satisfy design code requirements and soil type at a specific site. In literature, there are three sources of acceleration time histories: design response spectrum compatible artificial records, synthetic records obtained from seismological models and accelerograms recorded in real earthquakes. Due to the increase of available strong ground motion database, using and scaling real recorded accelerograms is becoming one of the most contemporary research issues in this field. In this study, basic methodologies and criteria for selecting strong ground motion time histories are discussed and summarized. The time domain scaling procedure is utilized to scale the available real records to match the proposed elastic design spectrum given in the Turkish earthquake code for different seismic regions and soil types. The best fitted ground motion time histories are selected and classified taken into account the earthquake magnitude, focal mechanism and site conditions.The aim of this study is to compare the results are taken from Turkish design spectrum, linear time history analyse and nonlineer time history analyse with using the structure which has 12 storeys.