Tübüler lineer indüksiyon motorlarının manyetik levitasyon sistemlerine uygulanması ve kontrolü
Application of tubular linear induction motors to magnetic levitation systems and control of the system
  1. Tez No: 290149
  2. Yazar: UĞUR HASIRCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR BALIKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Artan nüfus, otomobil ve hava taşımacılığına, hızlı ve güvenli alternatifleri gerekli kılmıştır. Olası alternatifler içinde manyetik levitasyon trenleri güvenilir, çevre dostu, az bakım gerektiren bir toplu taşım aracı olarak iyi bir çözüm sunmaktadır.Bu tez çalışmasında manyetik levitasyon trenleri için yeni bir lineer motor tasarlanmış ve bu motor, tasarım parametrelerine dayalı olarak üretilip gerçek zamanlı testleri yapılmıştır. Ayrıca bu motor için model bazlı doğrusal olmayan bir kontrolör tasarlanmıştır.Elde edilen deneysel sonuçlar, önerilen sistemin manyetik levitasyon trenlerinde ihtiyaç duyulan üç temel kuvveti tek bir motorla üretmesi ve bunlardan levitasyon ve kılavuz kuvvetlerinin kontrolüne duyulan gereksinimi ortadan kaldırması nedeniyle, mevcut manyetik levitasyon trenlerine bir alternatif vasfı teşkil ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Growing population dictates some powerful alternatives to land and air transportation. Among the possible alternatives, magnetic levitation trains present a reliable, environmental-friendly, and low maintenance required solution.In this study, a new linear motor for magnetic levitation trains is designed, implemented and real-time tested. In addition, a model-based nonlinear controller for the motor is designed.Experimental results show that the proposed system presents an alternative to classical magnetic levitation trains since the system produces three forces required in a maglev system by using only one motor and eliminates the necessity to control of levitation and guidance forces.