Farklı özellikte deniz sularından entegre ters ozmoz sistemi ile içme suyu eldesi
Production of potable water from sea water having different properties using an integrated reverse osmosis system
  1. Tez No: 290158
  2. Yazar: ENDER GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEDA ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünya üzerinde 1 milyarın üzerinde insan temiz içme suyuna sahip değildir. Ayrıca 2,3 milyar insan yani dünya nüfusunun %41'i su eksikliği olan yerlerde yaşamaktadır. Bunun yanında ülkemizde kişi başına yıllık 1.600 m3 kullanılabilir su düşmektedir. Bu miktara göre Türkiye su stresi olan ülke sınıfındadır. Bu değerlere göre dünyada ve ülkemizde alternatif su kaynaklarının bulunması şarttır. Bu kaynakların başında da deniz suyunun ve yeraltı sularının arıtılarak içilebilir duruma getirilmesi en iyi alternatiftir. Bu suların arıtılmasında kullanılan en iyi yöntem de ters ozmoz sistemidir. Ters ozmoz çok yüksek tuzluluk içeren suları bile arıtabilen mükemmel bir teknolojidir. Bu çalışmada da bu sistemler ile ilgili geniş bilgi verilmiştir. Çalışmada kullanılan ters ozmoz sistemi bir seyahat gemisinde bulunmakta olup, günlük su arıtma kapasitesi 30 m3'dür. Sistem üzerinde kum filtresi, kartuş filtre, dört adet membran modül ve sertleştirme filtresi bulunmaktadır. Çalışma kapsamında Karadeniz, Ege denizi ve Akdeniz'den kıyıya yakın ve açıklardan numuneler alınmış, bu numunelerin analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda numune sonuçları birbiriyle karşılaştırılmış ve kapsamlı bir maliyet analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Over 1 billion people on earth can not reach clean potable water. In addition, 2,3 billion people, that is 41% of the whole world population lack water. Besides, the condition in our country, however, should be noted as well. the available annual usable water is 1.600 m3 of per capita. Therefore, Turkey is one of the countries having water stress according to the available water amount. These values indicate that both our country and other countries having water stress are obliged to find alternative water sources. Purified sea water is shown as the best alternative, at the moment. The best method to treat sea water is known to be the use of reverse osmosis. Reverse osmosis can treat waters having high salinity values. In this study, detailed information on these systems were provided. The reverse osmosis sytem, having a daily water treatment capacity of 30 m3, used in this study was on a ship. The system was composed of a sand filter, a cartridge filter, four pieces of membrane filter modules and mineral filter. During the study, samples from the Black Sea, Aegean Sea and the Mediterranean Sea, near the coast and open sea were collected. The characterization of the collected samples was carried out using different analytical analyses. The product was also analysed using the same analytical methods. At the end of the study, a comprehensive cost analysis was performed in order to determine the feasibility of the system for the production of potable water.