Kimyasal tesislerin üretim planlamasının optimizasyonu
Production planning optimization of chemical plants
- Tez No: 290166
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde, tipik bir petrol rafinerisinde kazancı maksimize etmek için ham petrol maliyetlerinin minimize edilmesi hedef alınmıştır ve bu amaca uygun olan bir doğrusal model önerilmiştir.İşletmelerin üretimini etkileyen faktörler; fiyat, kalite, zaman, üretim kapasitesi, hammadde, piyasa, müşteri değişkenleridir. İşletmeler üretim faaliyetlerini, bu değişkenler doğrultusunda minimum maliyet ya da maksimum kazanç amacına yönelik yürütmek durumundadırlar. Bu sebeple; üretimlerini istenilen miktar, kalite, yer, zaman ve çalıştırılacak iş gücü bakımından nelerin, nerelerde, kimler tarafından, ne zaman ve nasıl yapılacağına ilişkin bir üretim planı yaparak yürütmeleri gerekmektedir. Üretim planlaması yapılırken ortaya çıkabilecek karmaşık sorunların çözümünde kantitatif karar verme teknikleri kullanılır. Bu tekniklerin başında gelen doğrusal programlama yöntemi, yapılan üretim planının etkin ve optimum olmasını sağlar.Tez kapsamında, ikinci bölümde üretim planlaması, üçüncü bölümde petrol rafinasyonu, dördüncü bölümde doğrusal programlamanın özelliklerinden, matematiksel yapısından bahsedilmiştir. Sonuçlar bölümde, tipik bir petrol rafinerisinin üretim planlamasında karşılaşılan değişik senaryoların optimal çözümleri yapılmış ve sonuçları verilmiştir. Altıncı bölümde ise senaryo sonuçlarının genel değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study to maximize the profit of a typical oil refinery is aimed to minimize the cost of crude oil and a linear model is proposed for this purpose.Factors affecting the production of enterprises are price, quality, time, production capacity, raw materials, market and customer variables. Business production activities, should consider these variables and to be carred out for the purpose of the minimum cost or maximum profit. For this reason, in order to produce the desired quantity, a production plan should be made by taking into account quality, location, time and manpower to run in terms of what, where, by whom, when, and on how to carry out . Quantitative solution of complex problems that may arise during the production scheduling decision-making techniques are used. The best known of these techniques is linear programming method, which ensures the production plan to be effective and optimal.In the second section, the production planning is described. The third section deals with the oil refining. In the fourth chapter, the features of linear programming and its mathematical structure are described. In the fifth section, the proposed eleven linear model can be used in a typical oil refinery production planning and results indicated. In the sixth chapter of the results of models are assessed.