Yalın üretim, değer akış haritalama ve bir üretim firmasında vaka çalışması
Lean manufacturing, value stream mapping and a case study in a production company
  1. Tez No: 290243
  2. Yazar: HÜMEYRA BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yalın Üretim işletmelerin rekabet edebilir ve verimli üretim yapabilme arayışları sonucunda doğmuş bir üretim modelidir. Yalın üretimde temel amaç israfı önlemektir. Bu çalışmada, yalın üretim uygulamalarının başarılı olabilmesi için gerekenler ve bir yalın üretim sisteminin nasıl oluşturulabileceği yer almaktadır.Değer akış haritalama yöntemi, literatürden ve yalın bir şirkette uygulama örneği ile açıklanmıştır. Üretimdeki israf kaynaklarının önlenmesi ve değer katan işlemlerin artırılarak kaynakların etkin kullanılmasındaki çabalar gösterilmiştir.Çalışmanın ilk dört bölümünde yalın düşünce, yalın kavramları ve tanımları, yalın üretim teknikleri, değer akış haritalama tanımlanmış ve açıklanmıştır. Beşinci bölüm de daha önceki bölümlerde açıklanmış olan tüm bilgilerin ev aletleri üreten bir fabrikada uygulanmasıdır. Bu çalışmada fabrikada üretilen elektrikli şofben hattı yalın üretim tekniklerine göre analiz edilmiştir. Uygulamada zaman ölçümleri yapılmış, operasyonların çevrim süreleri belirlenmiş, elde edilen sonuçlara göre Kaizen iyileştirme yöntemleri ve hat dengeleme metotları uygulanmıştır. Değer akış haritaları çizilmiş ve bu sayede katma değer oluşturmayan işler belirlenerek, iyileştirilmiş durumda bu işler yok edilmiştir. Çalışmanın son bölümü ise yalın uygulamanın sonuçlarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Lean production is a production model which comes about the pursuit of companies to be able to meet competition and make effective production. At lean production the main purpose is to get control about the wastage. This study includes the requirements for the success of the lean production and how the lean production system can be established.The method of value stream mapping was revealed by literature investigation and an application in a lean manufacturer firm. It is shown that efforts on effective use of source with prevention of waste source in production and increasing value added procedures.In first four chapters of this study, lean thinking, lean concepts and definitions, lean production techniques, value stream mapping were defined and explained. In the fifth chapter which includes the application study and all knowledge that were explained in the previous sections applied in a factory producing household appliances. In this study lean production techniques were applied to the electric water heater line. Measurements were made, operation cycle times were determined, Kaizen improvement methods and line balancing methods were applied according to the results. Value stream maps were drawn and therefore non value-added works were determined and they had been eliminated in improved case. And last chapter of the study showed conclusion of lean implementation.