Bor kirliliğinin Zea mays L. üzerindeki etkilerinin fizyolojik ve biyokimyasal analizlerle incelenmesi
Examining the effect of boron pollution on maize (Zea mays L.) plant through physiological and biochemical analysis
- Tez No: 290274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SERDAL SAKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızda bor kirliliğinin Zea mays L. (mısır) bitkisi üzerine morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada kontrol grubu (saf su) ve 7.5, 15, 30, 60, 120, 250, 500 ve 1000 ppm bor konsantrasyonları içeren saksı ve petrilerde büyütülen mısır bitkisi kullanılmıştır. Dört hafta sonra olgunlaşan bitkilerden alınan örneklerle morfolojik (çimlenme yüzdesi, kök-gövde uzunlukları), biyokimyasal (antioksidant enzim aktiviteleri (CAT, APX, SOD), total protein ve klorofil miktar tayini ) ve fizyolojik ( terleme miktarı, yaprak nispi nem içeriği) tayinler yapılmıştır.Yapılan çalışmalar sonucunda bor toksisitesinin etkileri: yaprakta morfolojik bozukluklar, yaş ve kuru ağırlıklarda azalma, kök ve gövde boyunda kısalmalar, çimlenme yüzdesi düşmesi, total protein miktarında artış, terleme miktarında azalma, yaprak nispi nem içeriğinde artış ve antioksidan enzimlerden SOD ve APX enzimlerinde önce artış daha sonra azalış, CAT enziminde azalma şeklinde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, boron pollution?s morphological, physiological and biochemical effects on Zea mays L. (maize) plants were investigated. The control group (distilled water) and corn plants containing 7.5, 15, 30, 60, 120, 250, 500 and 1000 ppm boron concentrations and grown in flower pots and petri dishes environments were used in this study. On the examples taken from maturing plants three weeks later as morphological (the root - trunk lengths, germination percentage), biochemical [antioxidant enzyme activities (CAT, APX, SOD), protein content determination, the determination of the amount of chlorophyll] and physiological (the amount of transpiration and leaf water potential) studies was measured.According to analysis the effects of boron toxicity: leaf morphology defects, decrease in fresh and dry weights, root and stem length shortening, decrease in germination percentage, increase in the amount of protein, a decrease in the amount of transpiration, relative water content increased and at first increase, then decrease on the antioxidant enzymes SOD and APX and a decrease the amount of CAT enzyme were observed.