Bor kirliliğinin Phaseolus vulgaris L. üzerindeki etkilerinin fizyolojik ve biyokimyasal analizlerle incelenmesi
Examining the effects of boron pollution on (Phaseolus vulgaris L.) plant through physiological and biochemical analysis
  1. Tez No: 290287
  2. Yazar: ÖMER DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SERDAL SAKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Bor (B) stresine karşı dayanıklılık düzeyini tespit etmek için; fasulye (Phaseolus vulgaris L.) bitkisinin ticari magnum çeşidine 0, 7,5, 15, 30, 60, 120, 250, 500, 1000 ppm B uygulamasının oluşturduğu toksisite stresinin büyüme parametreleri (kök ve gövde), bağıl su içeriği, toplam klorofil miktarı ve süperoksit dismutaz (SOD), askorbat peroksidaz (AP), katalaz (CAT) gibi antioksidant enzim aktiviteleri üzerine etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Fasulye bitkisinin magnum çeşidinde B toksisitesi; etkisini öncelikle araştırma bitkilerinin yapraklarında nekrotik bölgelerin oluşumuyla göstermiş, daha sonra da kök ve gövde gelişiminin etkilendiği görülmüştür. Yapılan analizlere göre B toksisitesinin etkileri; yaprakta morfolojik bozukluklar, yaş ve kuru ağırlıklarda azalma, kök ve gövde boyunda kısalmalar, çimlenme yüzdesi düşmesi, bağıl su içeriklerinde artış, terleme miktarında azalma, protein miktarında artış ve antioksidan enzimlerden SOD ve APX enzimlerinin aktivitelerinde önce artış daha sonra azalış, CAT enzim aktivitesinde azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the application of 0, 7.5, 15, 30, 60, 120, 250, 500, 1000 ppm Boron toxicity stress on type of commercial magnum of the beans (Phaseolus vulgaris L.) plant was comparatively examined in terms of antioxidant enzyme activities such as growth parameters (root and stock), relative water content, the total amount of chlorophyll and activities of superoxide dismutase (SOD), ascorbate peroxidase (APX), catalase (CAT) in order to determine resistance degrees of it to the stress of boron.B toxicity on type of magnum of bean plant; the impact has firstly showed on the leaves of research plant by the formation of necrotic areas, and then it has been observed that the root and stock development has been influenced. According to analysis, the effects of boron toxicity were leaf morphological abnormalities, reduction in fresh and dry weights, root and shortening in root and stock length, germination percentage decline, a decrease in the amount of perspiration, increased leaf water potential, an increase in the amount of protein and before increase and then decrease of SOD and APX enzymes activities from the antioxidant enzymes, decreased CAT enzyme activities.