Kontrollü polimerizasyon yöntemleri ve ?klik? tepkimeleri ile amfifilik polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of amphiphilic polymers via controlled radical polymerization routes and ?click? reactions
  1. Tez No: 290290
  2. Yazar: FATİME EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EKREM MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, kliklenebilir asetilen birimler taşıyan, MMA ve PEGMA dayalı özgün amfifilik polimer sentezleri yapılmıştır. Kliklenebilir amfifilik polimerin hazırlanması üç basamakta olmuştur: (1) Makrobaşlatıcı olarak bir seri P(HEMA-ko-MMA) kopolimer sentezleri, (2) P(P(HEMA-ko-MMA)-blok-PEGMA) blok kopolimer sentezleri Atom Transfer Radikal Polimerizayon (ATRP) yöntemiyle, ve (3) hidroksil yan gruplar ve propiolik asit arasında Steglich esterifikasyonla asetilen yan fonksiyonlu P(P(HEMA-ko-MMA)-blok-PEGMA) blok kopolimerler hazırlanılmıştır. Daha sonra, oligomerik yapılar ve kliklenebilir amfifilik polimerler arasında klik tepkimeleri gerçekleştirildi. Elde edilen polimerlerin 1H-NMR, 19F-NMR, FT-IR, UV-görünür alan spektrum ve jel geçirkenlik kromotografi (GPC) ile karakterizasyonları yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, synthesis of novel amphiphilic polymers based on MMA and PEGMA carrying clickable acetylene moieties for further modification has been carried out. The preparation of clickable amphiphilic polymers involves three steps: (1) synthesis of a series of P(HEMA-co-MMA) copolymers as macroinitiators, (2) synthesis of block copolymers (P(P(HEMA-co-MMA)-block-PEGMA)) by using Atom Transfer Radical Polymerization (ATRP), and (3) Steglich esterification between hydroxyl side groups and propiolic acid to afford propargyl side-functional P(P(HEMA-co-MMA)-block-PEGMA). And then, click coupling reactions were performed between oligomeric structures and clickable amphiphilic polymers. The obtained polymers were characterized by 1H-NMR, 19F-NMR, FT-IR, UV-visible and Gel-permeation Chromatography (GPC).