Computer aided thermodynamic optimization and design of rankine cycles
Rankine çevrimlerinin bilgisayar destekli termodinamik eniyilemesi ve tasarımı
  1. Tez No: 29039
  2. Yazar: TAYFUN YÖNDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ SARYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
oz RANKINE ÇEVRİMLERİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ TERMODİNAMİK ENİYİLEMESİ VE TASARIMI YÖNDEM, Tayfun Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Nuri SARYAL Eylül, 1993, 99 sayfa. Bu çalışmada, Rankine çevriminin termodinamik tasarımı ve eniyilemesi için metotlar geliştirilmiştir. Bu amaçla, bir bilgisayar programı, POWER, yazılmıştır. Eniyi ara kızdırıcı basıncı ve besi suyu ön ısıtıcılarının yerleştirilmesi, çevrim verimi maksimize edilerek bulunmuştur. Enerji denklemlerinin çözümü matris ile gerçekleştirilmiş ve ısıtıcılardaki tasarım şartlarının sağlanabilmesi için deneme yanılma metodu kullanılmıştır. Daha gerçekçi bir tasarım yapabilmek için, çevrimdeki en yüksek sıcaklık ve türbin çıkışındaki buhar kalitesi dikkate alınmıştır.Tasarım metotlarının ve bilgisayar programının sonuçlarının kabul edilebilir olduğu gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Rankine Çevrimi, Ara Kızdırıcı, Besi Suyu Isıtıcısı, Eniyileme Bilim Dalı Sayısal Kodu : 625.04.01 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED THERMODYNAMIC OPTIMIZATION AND DESIGN OF RANKINE CYCLES YÖNDEM, Tayfun M.S. in Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Nuri SARYAL September, 1993, 99 pages. In this work, methods are developed for thermodynamic design and optimization of Rankine cycle. For this purpose a computer program, POWER, is implemented. Optimum reheat pressure and the placement of feedwater heaters are found by maximizing the cycle efficiency. A matrix solution is performed for the set of energy balance equations and a trial and error method is used to satisfy the conditions in the heat exchangers. To make a more realistic design, the maximum temperature in the cycle and the minimum quality at the exit of the turbine are taken into account as practical limitations. iiiIt is observed that the results of the design methods and the computer program give acceptable results. Keywords : Rankine Cycle, Reheating, Feedwater Heating, Optimization Science Code : 625.04.01 iv