Tedarikçi seçim probleminde çok kriterli karar verme ve uygulaması
Multi-criteria decision making for supplier selection problem and its implementation
  1. Tez No: 441857
  2. Yazar: EBRU AKAGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küreselleşen rekabetçi piyasa koşullarında, işletmelerin uzun vadede başarılı bir şekilde sektörde varlığını devam ettirmesi, günümüzde her zaman olduğundan daha zor bir duruma gelmiştir. Firmaların toplam maliyetlerini en küçüklemeleri, tedarik sürecini en verimli şekilde yönetmelerine ve toplam maliyet içinde önemli yer tutan tedarik maliyetlerinin en küçüklenmesi amacıyla uygun tedarikçilerin seçilmesine bağlıdır. Tedarik zinciri yönetiminde dikkat edilmesi gereken temel nokta, satın alma masraflarını azaltmaktır. Bu şekilde toplam maliyet en küçüklenebilecektir. Satın alma masraflarını en küçüklemek amacıyla doğru tedarikçinin seçilmesi, işletmelerdeki karar vericiler için önemli bir karar problemidir. İşletmelerde satın alınacak mal ve hizmetin cinsine göre, en uygun tedarikçinin belirlenmesi gerekmektedir. Tedarikçi seçiminde, işletme içi ve dışı pek çok faktör vardır. Gerçek sistemlerde karar vericiler farklı, birbiriyle çelişen, pek çok değişkenin olduğu, belirlenmiş bir veya daha fazla amaç ile seçim kriterlerine bağlı olarak uygun tedarikçiyi belirlemeye çalışmaktadırlar. Seçilen kriterler birbirini etkileyebilir, birbirleriyle çatışabilir veya birbirleriyle uyumlu olabilir. Bu durumda karar vericiler, uygun çözüm yöntemleri ile doğru tedarikçi arayışına gitmektedirler. Tedarikçi seçim problemi, karmaşık ve pek çok değişkenin bulunduğu, karar vericiler açısından gerçekçi ve etkili çözümler istenen bir problemdir. Tedarikçi seçim probleminde değerlendirme kriterleri ve çözüme ulaşmada kullanılan pek çok yöntem mevcuttur. Çalışma kapsamında, bir işletmedeki tedarikçi seçim problemine bir çözüm getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, çok kriterli karar verme tekniklerinden olan MOORA Yöntemi ve Hedef Programlama kullanılarak işletmeye uygun çözümler bulunmuş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
For companies, long-term maintanance is really tough nowadays because competitive global market conditions have become more difficult. Minimizing total costs of the companies depends on managing the procurement process efficiently and selecting appropriate suppliers which have significant place in minimizing supply costs. The main point to be considered in supply chain management is to reduce procurement costs. In that way, the total costs can be minimised. For decision makers, choosing the right supplier is an important problem for the minimization of the purchase cost in the company. According to the type of goods and services purchased in business, it is necessary to determine the most suitable supplier. Supplier selection problem affects many environmental factors inside and outside the company. In real systems, decision makers are trying to identify appropriate suppliers. These identification depends on different selection criterias which could be different, contradictory and contain many variables. The selected criteria can influence each other, they could be compatible with each other or may be in conflict with each other. In this case, the decision makers are seeking the right supplier with the suitable solutions. Supplier selection problem is complex and affects many variables because these problems need to find realistic and effective solutions. There are various methods followed for evaluation criteria and for sorting out problems in supplier selection. This study aims to provide a suitable solution for the supplier selection problem. For this purpose, one of the multi-criteria decision-making techniques, MOORA, and goal programming methods are used in this study. Supplier selection problems have been studied and the results of the application have been compared.