Sübstitüe aminoasit hidrazitinden türeyen 1,2,4-triazol, 1,3,4-tiyadiazol ve 1,3,4-oksadiazol türevlerinin sentezi ve yapı karakterizasyonları
Synthesis and characterization of 1,2,4-triazole, 1,3,4-thiadiazole and 1,3,4-oxadiazole derivatives from substitued aminoacid hydrazide
- Tez No: 290492
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL İYİDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Günümüzde ilaç olarak kullanılan birçok bileşiğin yapısında özellikle tiyadiazol, triazol ve oksadiazol gibi beş üyeli heterosiklik halka bulunmaktadır. Bu halkalar heteroatomların konumuna göre çeşitli izomerlere sahiptir. Ancak bu izomerler içerisinde biyolojik olarak en aktif olanlar 1,2,4-triazol, 1,3,4-tiyadiazol ve 1,3,4-oksadiazol türevleridir. Bu tür beş üyeli halka içeren bileşikler, başta antikanser aktivite olmak üzere antibakteriyal, antifungal anti-HIV, antitümör, antiviral, antidepresan, iltihap önleyici (antiinflamatuvar), tüberküloza karşı etkili (antitüberküloz), idrar söktürücü (diüretik), ateş düşürücü, yüksek tansiyon düşürücü, kan şekeri düşürücü (hipoglisemik), bitki büyüme düzenleyicisi, kan damarı genişletici, yağ miktarı düşürücü, ağrı kesici (analjezik), böcek öldürücü v.b. gibi çok geniş biyolojik aktivite spektrumuna sahiptirler.Bu çalışmada beş üyeli halkalardan 1,3,4-tiyadiazol, 1,2,4-triazol-3-tiyon ve 1,3,4-oksadiazol türevleri sentezlenmiştir. Öncelikle amacımıza uygun başlangıç maddesi olarak seçilen ve amin grubu içeren L-fenilalanin etil esteri, 4-florobenzoil klorür ile reaksiyona sokularak amit türevine [I] dönüştürüldükten sonra ester kısmı hidrazin monohidratla hidrazitine [II] dönüştürüldü. Hidrazit türevi sübstitüe izotiyosiyanatlarla reaksiyona sokulup sübstitüe tiyosemikarbazit türevleri [IIIa-d] elde edildi. Elde edilen sübstitüe tiyosemikarbazitler ise sülfürik asitli ortamda 1,3,4-tiyadiazol [IVa-d], sodyum hidroksitli ortamda 1,2,4-triazol-3-tiyon [Va-d] ve KI/I2 varlığında 1,3,4-oksadiazol [VIa-d] halkasına sahip bileşikler elde edildi.Gerçekleştirilen tüm reaksiyonlar İnce Tabaka Kromatografisi (İTK) ile izlendi. Sentezlenen bileşiklerinin yapıları fiziksel ve kimyasal yöntemlerin yanı sıra UV-Vis, FT IR, 1H NMR, 13C NMR gibi spektroskopik yöntemler ve elementel analiz (C, H, N, S) tekniği yardımı ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Five-membered heterocyclic rings as especially thiadiazole, triazole, and oxadiazole are in the structure of many compounds used in medicine today. These rings are variety isomers according to the location of connected heteroatoms. But, 1,3,4-thiadiazole, 1,2,4-triazole and 1,3,4-oxadiazole derivatives within these isomers are biologically highest active. The five-membered ring compounds have a wide range biological activity such as anticancer activity, then antibacterial, antifungal, anti-HIV, antitumor, antiviral, antidepressant, antiinflammatory, antituberculosis, diuretic, antipyretic, antihypertension, antidiabetic, plant growth regulators, blood vessel expander, antilipidemic, analgesic, insecticidal etc.In this study, 1,3,4-thiadiazole, 1,2,4-triazole-3-thione and 1,3,4-oxadiazole derivatives from five-membered rings were synthesized. First, appropriate starting material and L-phenylalanine ethyl ester containing amine group was reacted with compound 4-fluorobenzoyl chloride and was converted to amide derivative [I] and the ester part is treated to hydrazine hydrate and was obtained its hydrazide derivative [II]. The hydrazide derivative was reacted with substituted isothiocyanate to obtain thiosemicarbazide derivatives [IIIa-d]. The synthesized thiosemicarbazides were cyclizated 1,3,4-thiadiazole [IVa-d] in sulfuric acid medium, 1,2,4-triazole-3-thione [Va-d] in sodyum hydroxide medium and 1,3,4- oxadiazole [VIa-d] ring in the presence of KI/I2.All of reactions was monitored by Thin Layer Chromatography (TLC). The structures of synthesized compounds were elucidated by spectroscopy methods as UV-Vis, FT IR, ¹H NMR, 13C NMR and elemental analysis (C, H, N, S) as well as of physical and chemical methods.