Grafik tasarım eğitimi veren fakültelerin ambalaj tasarımına yönelik okutulan derslerin içeriklerinin incelenmesi
Course content evaluation of package design courses in faculties giving graphics design training
  1. Tez No: 290505
  2. Yazar: ALİ ATIF POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KINIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmanın genel amacı; üniversitelerde grafik tasarım eğitimi veren fakültelerin ambalaj tasarımı dersi içeriklerinin, sektörün ihtiyaçlarına uygunluğu açısından incelenmesidir.Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Ankara'da ki beş üniversitede bulunan güzel sanatlar fakülteleri ile güzel sanatlar ve mimarlık fakültelerinin lisans programlarında yer alan ambalaj tasarımı derslerinin içerikleri incelenmiştir. Bununla birlikte ambalaj tasarımı dersi ile ilgili yirmi öğretim elemanına ve ambalaj sektöründeki yirmi işverene uzman görüş ve önerilerini tespit etmeye yönelik anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı yardımı ile analiz edilip, tablo şeklinde frekans ve yüzde olarak ortaya konulmuştur.Araştırma sonucunda; eğitim kurumları, öğretim elemanları ve sektör işverenleri için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The overall objective of the study is the content evaluation of package design courses given in faculties with graphical design education on account of their compliance to the needs of the graphics sector.Quantitative and qualitative study methods have been implemented for the study of course content of degree level package design courses in Faculties of Fine Arts, Faculties of Art and Faculties of Architecture of five universities in Ankara. In addition to this, a survey has been conducted with twenty educational staff related to package design and twenty employers in the package sector in order to determine expert opinions. The obtained data has been analyzed through SPSS software and presented as frequency and percentage tables.At the conclusion of the study, suggestions have been included for educational institutions and staff and for employers in the sector as well.