Development of a design automation software for the design and selection of solar water heating systems
Güneş kollektörlü su ısıtma sistemlerinin tasarım ve seçimi için geliştirilen bir tasarım otomasyonu yazılımı
  1. Tez No: 29051
  2. Yazar: OKAN TOKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ARINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
öz GÜNEŞ KOLLEKTÖRLÜ SU ISITMA SİSTEMLERİNİN TASARIM VE SEÇİMİ İÇİN GELİŞTİRİLEN BİR TASARIM OTOMASYONU YAZILIMI TOKER, Okan Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Faruk ARINÇ Yardımcı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. A. Kadir ERDEN Ocak, 1993, 119 sayfa Bu tez çalışmasında, güneş kollektörlü su ısıtma sistemlerinin tasarım ve seçiminin yapılması için DAS_SOLSYS adlı bir tasarım otomasyonu yazılımı geliştirilmiştir. Bu yazılım, güneş kollektörlü su ısıtma sistemlerinin analizinde kullanılan basit tasarım yöntemleri ile karmaşık simulasyon modelleri arasındaki boşluğu doldurmak için geliştirilmiştir. Türkiye'de yaygınca kullanılan dört tip güneş kollektörlü su ısıtma sisteminin analizi yapılmış ve tasarım yöntemleri verilmiştir. Yazılım, kullanıcının isteklerine ve seçilen sistem elemanlarının özelliklerine göre en uygun sistem konf igürasyonunu ve sistem büyüklüğünü bulmak için geliştirilmiştir. Sistemi oluşturan elemanların bazı özelliklerini değiştirerek bu değişikliklerin sistem performansı üzerindeki etkilerini görmek mümkündür. Sistem analizi saatlik olarak yapılmaktadır. Hesaplamaların sonucunda sistem konf igürasyonu ve sistem elemanlarının büyüklükleri ile ilgili sonuçlar elde edilir. Bu yolla kullanıcı, isteklerine göre, sistemlerin büyüklüklerini ve performansını göz önünde bulundurarak sistem tipleri arasında bir kıyaslama yapabilir.DAS_SOLSYS yazılımı, IBM uyumlu kişisel bilgisayarlar için Borland C++ derleyicisi kullanılarak, C++ dilinde geliştirilmiştir. Bu yazılım, tasarım yapmak isteyen ama tasarım yöntemleri konusunda sınırlı bilgiye sahip olan bir kullanıcının rahatlıkla kullanabileceği şekilde geliştirilmiştir. Tasarımı yönlendirmek için, programın bütün aşamalarında çağırılması mümkün olan, yardımcı bilgileri ve programcının önerilerini içeren modüller geliştirilmiştir. Kullanıcının talebi, seçilen sistem elemanları ile ilgili parametreler ve sistemle ilgili sonuçlar, kullanıcı koduna, uygulama tipine ve alternatife göre veri dosyalarında saklanır. Bu yolla her türlü uygulama için ilgili veriler saklanır ve kullanıcı bu verileri çeşitli alternatifleri kıyaslamak için kullanabilir. Anahtar sözcükler : Tasarım Otomasyonu, Güneş Kollektörlü Su Isıtma Sistemi Tasarımı, Bilgisayar Benzeşimi Bilim Sayısal Kodları : 625.04.02 625.05.04 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A DESIGN AUTOMATION SOFTWARE FOR DESIGN AND SELECTION OF SOLAR WATER HEATING SYSTEMS TOKER, Okan M.S. in Mechanical Engineering Supervisor : Prof.Dr. Faruk ARINÇ Co-supervisor : Prof. Dr. A. Kadir ERDEN January, 1993, 119 pages In this study, a design automation software called DAS_SOLSYS is developed for the design and selection of solar water heating systems. The software is developed to fill the gap between the simple design methods and complex simulation models which are used for the analysis of solar heating systems. Four water heating system types widely used in Turkey are analyzed and design procedures for these systems are given. DAS_SOLSYS Software is developed to select the most suitable system configuration and to determine the size of the system according to the user's demand and selected properties of the system components. It is possible to change some properties of the system components to see the effects of change of these properties on the system performance. These effects can be observed from the intermediate results of the calculations. Systems are analyzed on hourly basis. At the end of the calculations, the results related to the configuration and size of the system are obtained. By this way, the user can compare the system types according to the demand by considering the system size and performance. iiiDAS_SOLSYS Software is developed for IBM compatible PC's in C++ language by using Borland C++ compiler. Its user interface facilities are developed so that it can be used by any user aiming to make design but having restricted knowledge about design procedures. There are help and programmer's remarks facilities for design guidance at any step of the software. User's demand, selected properties of system components, and the system results are recorded in data files according to the user code, application type, and the alternative for the application type. By this way, the data related to any type of application are stored and user can obtain these stored data for the comparison of alternatives for the application types. Keywords : Design Automation, Solar Water Heating System Design, Computer Modelling. Science Codes : 625.04.02 625.05.04 iv