Ergenlerin mükemmeliyetçilikleri ile mizah duyguları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relationship between perfectionism and sense of humor in adolescents
- Tez No: 290514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BELGİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma ergenlerin mükemmeliyetçilikleri ile mizah duyguları arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini Şanlıurfa İli, Harran İlçesi'nde orta öğretimlerine devam eden (9.10.11.12.) 630 ergen oluşturmuştur.Araştırma kapsamında ergenlerin mükemmeliyetçiliklerini ölçmek amacıyla `Frost'un Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği', mizah duygularını ölçmek amacıyla Oral (2004) tarafından geliştirilen ?Ergenlerde Mizah Ölçeği? kullanılmıştır. Bu ölçeklerin yanı sıra, ergenlerin demografik bilgilerine ulaşmak için araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır.Ergenlerin mükemmeliyetçilikleri ile mizah duyguları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı ve Frost'un Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği'nin alt ölçek puanları ile mizah duyguları arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı `Korelâsyon Analizi' ile sınanmıştır. Ergenlerin cinsiyetlerine mükemmeliyetçiliklerinin, mizah duygularının ve Frost'un Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği'nin alt ölçek puanlarının farklılaşıp farklılaşmadığı ve anlamlı bir farkın olup olmadığı `t Testi' ile analiz edilmiştir. Son olarak, ergenlerin mükemmeliyetçilikleri ve alt ölçek puanlarının annelerinin öğrenim durumlarına, babalarının öğrenim durumlarına, kardeş sayılarına, doğum sıralarına göre farklılık gösterip göstermediği ve ergenlerin mizah duygularının annelerinin öğrenim durumuna, babalarının öğrenim durumlarına, kardeş sayılarına, doğum sıralarına göre farklılıkları `Tek Yönlü Varyans Analizi' ile test edilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre ergenlerin mükemmeliyetçilikleri ile mizah duyguları arasında bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir (p>0.01).Kız ergenlerin Frost'un Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği'nin alt ölçeklerinden, düzen alt ölçek puanlarının, erkek ergenlere göre yüksek olduğu ve kız ve erkek ergenlerin düzen alt ölçek puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur(p0.05).Ergenlerin anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu, kardeş sayısı ve doğum sıralarına göre Frost'un Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği'nin alt ölçeklerinden düzen, hatalara aşırı ilgi, davranışlardan şüphe, aile beklentileri, ailesel eleştiri ve kişisel standartlar alt ölçek puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır(p>0.05).Ergenlerin cinsiyet, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu, kardeş sayısı ve doğum sıralarına göre mizah duyguları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır(p>0.05).Ergenlerin mizah duyguları ile hatalara aşırı ilgi alt ölçek puanları arasında 0.114 ve aile beklentileri alt ölçek puanları arasında 0.116 olan pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Bulunan ilişki katsayısının pozitif yönlü olması nedeniyle ergenlerin mizah duyguları artıkça hatalara aşırı ilgi alt ölçek puanları ve aile beklentileri alt ölçek puanları da artmaktadır(p0.01).
Özet (Çeviri)
This research has been conducted so as to investigate the relationship between the perfectionism and sense of humor in adolescents.The participants to this research are composed of 630 adolescents (9.10.11.12. class) who continue their high school education in Harran, Şanlıurfa.Within this research, to measure the level of perfectionism of adolescents, Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FMPS) is used, to measure the sense of humor, Adolescent Humor Scale which was developed by Oral (2004) is utilized. Apart from these scales, to access to the demographic information of adolescents, Personal Information Form that has been developed by the researcher is used.Correlation analysis is used to test whether there is a meaningful relationship between the sub-scale points of Frost Multidimensional Perfectionism Scale and sence of humor. t Test was utilized to analyze whether adolescents? sense of humor alters according to their gender, and whether there is a meaningful difference between the perfectionism and sub-scale points in accordance with the gender. One-dimensional variance analysis was used to scrutinize whether the perfectionism levels of adolescents and their sub-scale points change according to education level of their mothers, education of level of their fathers, the number of siblings, their sequence of birth, and whether senses of humor of adolescents alter according to education level of their mothers, education of level of their fathers, the number of siblings, their sequence of birth.The results of the research demonstrate that there is no relationship between the perfectionizm and sence of humor of adolescents (p>0.01).Female adolescents `adjustment sub-scale points are slightly higher than the males?. There is also an meaningful statistical difference between the male and female adjustment sub-scale points (p0.05).Futhermore, there is no found meaning differentiation between adolescents sex, education level of mother?s, education level of father?s, number of siblings, the order of birth sequence and sense of humour (p>0.05).There is an important relationship between the adolescents sense of humour and too much interest in mistakes sub-scale points with a level of 0.114 and the relationship with the family expectations sub-scale points, there found an affirmative and low level, yet important relationship with a degree of 0.116 (within the degree of 0.01 meaningful level). Since the relationship coefficient is positive, the more increase in sense of humour of adolescents, the more increase one can observe in the sub-scale points of adolescents interest in mistakes and family expectations (p0.01)