Piyano eğitimi yarıyıl sonu sınavlarında öğrenci performansının rubrik ile ölçülmesi
Assess with rubric of the student?s performance in the mid-term piano exams
- Tez No: 290513
- Danışmanlar: PROF. SELMİN TUFAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma piyano sınavlarında kullanılabilir bir ölçek aracı geliştirmeyi hedeflemektedir. Türü ise literatürde ?derecelendirme aracı? olarak da geçen ?rubrik? ölçme aracıdır. Piyano rubriğinin uygulanması Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi MEABD' nda görev yapan piyano eğitimcileri ve bu dersi alan üçüncü sınıf öğrencilerinin katkıları ile yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Eğitim Fakültelerine bağlı Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümlerinin Müzik Eğitimi Anabilim Dalları arasından, kuruluş tarihlerine göre eskiden yeniye olmak üzere ve piyano eğitimcilerinin sayılarının yeterliliğine göre seçilen 10 üniversite oluşturmaktadır. İstatistiksel anlamlılık için araştırmanın içeriği doğrultusunda ?0,05 anlamlılık düzeyi? uygun görülmüştür. Öğretim elemanlarının görüşlerinin alınmasında ?içerik analizi? yapılmıştır. Piyano rubriğinin kapsam geçerliğini görebilmek için, ölçek hazırlanmadan önce bir ön araştırma yapılmıştır. Bu ön çalışmada, yarıyıl sonu sınavlarında performans ölçerken değerlendirilecek olan kriterler, toplam 37 piyano öğretim elemanı tarafından puanlanarak değerlendirilmiştir. Piyano rubriğinin yapı geçerliğini test edebilmek amacı ile söz konusu ölçeğe temel bileşenler analizi (principal component analysis) uygulanmıştır. Uygulanan Piyano Rubriğinin ölçümlerinin karşılaştırılmasına (2'li karşılaştırma) ilişkin, birbirinden bağımsız iki piyano öğretim elemanının yaptığı ölçümlerin verileri SPSS programında kodlanmıştır. Bu ikili karşılaştırmanın yapılması için, her iki öğretim elemanının her bir eser için verdikleri puanların ortalamalarına t-testi uygulanmıştır.Araştırmanın sonucunda; veriler doğrultusunda piyano rubriğinin oluşturulmasının ardından, piyano eğitimi yarıyıl sonu sınavlarında öğrencilerin performanslarının ölçülmesi için kurulda 2 öğretim elemanı görevlendirilmiştir. Diğer yandan, alışılageldiği üzere 5 kişiden oluşan komisyon ile beraber rubrik anketi yarıyıl sonu sınavlarında uygulanmıştır. Birbirinden bağımsız iki öğretim elemanı ile jürinin puanlamalarının karşılaştırılması sonucunda birinci öğretim elemanı ile ikinci öğretim elemanının puanlamaları arasında, birinci öğretim elemanı ile jürinin puanlamaları arasında ve ikinci öğretim elemanı ile jürinin puanlamaları arasında, beklenildiği gibi, istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims at developing an evaluation instrument that can be used in piano exams. This evaluation instrument, referred as `rating instrument? in the literature is called `the rubric evaluation instrument. The application of piano rubric was done with the contribution of piano instructors working at Gazi University, Faculty of Education and the third year students taking this course.The scope of this study includes 10 universities which have Music Teaching Schools under the program of Fine Art Teaching. These universities were chosen by considering their foundation dates, from the oldest to the newest, and the number of their piano instructors. The significance level was determined as `00,5?. A content analyze was carried out to get the lecturers? opinions. A pre-study was conducted to see the content validity of the piano rubric before preparing the scale. In this pre-study the criteria which are taken into consideration to evaluate mid?term exams performances were assessed by 37 piano instructors. Principal component analysis was done to test the constrictive validity of the scale. To compare the assessment of the piano rubric, the data taken from two independent referees were coded on the SPSS program .To compare the two different date, the mean scores of the referees for each performance was analyzed through t-test. After the piano rubric was formed, the two referees in the board were assigned to assess the students? performance in the mid-term piano exams. In the meantime, the rubric questionnaire was applied by a board of 5 members, as usual, in the mid-term exams. When the scorings of the independent two referees and juries were analyzed, it was concluded that there was no statistic significance between the scoring of the first and the second referee. Moreover, It was concluded that there was no statistical significance between the scoring of the first referee and that of the jury and the scoring of the second referee and that of the jury as expected.