Okul öncesi dönem hikâye kitabı resimlemelerinin tasarım ilkelerine uygunluğunun incelenmesi
Preschool story book illustration to examine the suitability of the graphic desing principles
- Tez No: 290519
 - Danışmanlar: PROF. HÜLYA İZ BÖLÜKOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Okul Öncesi Dönem Hikâye Kitabı Resimlemelerinin Grafik Tasarım İlkelerine Uygunluğunun İncelenmesi başlıklı bu araştırmada, 2005-2009 yılları arasında telif olarak yayınlanan okul öncesi hikâye kitaplarındaki resimlemeler (illüstrasyonlar) incelenmiştir.Araştırmanın evrenini, 2005?2009 yılları arasında telif olarak yayınlanan okul öncesi hikâye kitapları oluşturmaktadır. Araştırma probleminin özelliğine uygun ve araştırmacının sahip olduğu kaynaklarla ilişkili olarak, farklı tekniklerle resimlenmiş, 5-6 yaş grubu için kullanılan, farklı yayınevlerinden 1'er adet olmak üzere; toplam 19 adet hikâye kitabı, araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır.Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Okul öncesi dönem hikâye kitabı resimlemelerini değerlendirmek amacı ile bir değerlendirme ölçeği hazırlanmıştır. Alan uzmanlarının görüşü alınarak veri toplama materyalinin kapsam geçerliği sağlanmıştır. Daha sonra üç alan uzmanının ortak görüşleri doğrultusunda, 19 okul öncesi dönem hikaye kitabı için ayrı ayrı form oluşturulmuştur. Verilerin çözümlenmesi için bu formlar kullanılmıştır.19 ölçütü bulunan değerlendirme formu kullanılarak incelenen 19 adet resimli çocuk kitabına göre sayısal verilere ulaşılmıştır. İnceleme, araştırmacı ve üç alanuzmanı tarafından yapılmıştır. Her bir kriter için uzmanlardan kitap resimlemelerine 1 ile 5 arasında puanlama yapmaları istenmiştir. 19 maddelik kriterle incelenen her resimleme için 3 uzmanın puan ortalaması, o resmin notunu oluşturmaktadır.Değerlendirme ölçeğinden elde edilen bulgular tablolarla, araştırmacının kendisi tarafından yorumlanarak sonuca ulaşılmıştır.Araştırmanın sonucunda, değerlendirme ölçeği doğrultusunda, resimlemelerde sanat ilke ve elemanlarının uygulanışında yetersizlikler tespit edilmiştir.Kitaplar incelendiğinde genel olarak dikkat edilmesi gereken noktanın, çocuk kitabındaki resimlemelerin (illüstrasyonların) estetik duyarlık ile yapılması, sanat değeri taşıması gerekliliği ve çocuğun içinde olduğu gelişim döneminin özelliklerinin ressamlar ve çizerler tarafından iyi bilinmesi gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, entitled ?An Assesment of the Preschool Story Books Illustrations in Accordance with Graphic Design Principles?, explores the illustrations in copyrighted material published between 2005 and 2009.The universe of the research consists of preschool storybooks published between 2005 and 2009. In accordance with the topic of research and in relation with the resources of the researcher, one copy of each 19 storybooks, which are used for the age group 5 and 6 and published by different publishers set the sample of the research.In this research, one of the qualitative research methods, document review method had been used. An assesment scale was prepared in order to evaluate the pictures of the books for preschool children. Having received the opinion of experts in the field, validity and reliability of the data collection tools has been maintained. In accordance to three domain experts? consensus, invidual documents have been created for each 19 pre-school storybooks. These documents were used for interpretation of data.Quantitative data on the 19 children books with illustrations have been attained on the basis of the assesment form, which contains 19 criteria. The research has been carried on by a researcher and three domain experts. For each criterion, each expert had been requested to score the book illustrations between 1 and 5. The experts? point average for each limning which is examined with 19 criteria, obtains the picture scores.The result has been reached by the graphic tables of the finding from the assesment scale and analysing them by the researcher.To conclude, it has been detected that some deficiencies with respect to art principles and the component practice of the illustrations in accordance with the assesment scale.The illustrations of the children?s books should be drawn with aesthetic precision, artistic values and the artists? knowledge of the features for each age group have been found as the most important points when the researched books are examined.