Teknolojinin 7-9 yaş grubu çocuk resimlerine etkisi (Erzurum ili örneği)
The effect of technology on 7-9 year-old children?s pictures (Example of Erzurum city)
  1. Tez No: 290520
  2. Yazar: AYCEL DERYA TANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BUYURGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırma tarama modeli kullanılarak betimsel bir yöntemle yapılmıştır. Öncelikle 7-9 yaş grubu çocuklara, sosyo-ekonomik düzeylerini belirlemek amacıyla çocukların yaş düzeyleri ve uzman görüşü dikkate alınarak hazırlanan bir anket uygulanmıştır. Ardından yine uzman görüşü dikkate alınarak çocuklara ?oyun? ve ?haberleşme? konularında resimler yaptırılmıştır. Çocukların yaptıkları resimler, uzman görüşü alınarak hazırlanan ?Resim Değerlendirme Ölçeği? ile değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi için SPSS 15 (Statistical Packet Program For Social Sciences) programı kullanılmıştır.Bu araştırmanın evrenini Erzurum ili 7-9 yaş grubundaki İlköğretim 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri, örneklemi ise ? Sabancı İlköğretim Okulu? nda eğitim gören 7-9 yaş grubundan 30 öğrenci ve ?Ügümü İlköğretim Okulu? nda eğitim gören 7-9 yaş grubundan 30 öğrenci olmak üzere toplam 60 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırma sonucunda; teknolojinin çocuk resimleri üzerindeki etkisi ortaya konulmuş ve teknolojinin çocuklara olumlu yönde katkıları olduğu tespit edilmiştir.Bu araştırmada, farklı sosyo-ekonomik düzeyde ailelerde yetişen ve teknolojiden eşit düzeyde faydalanmayan 7-9 yaş grubu çocukların yaptıkları resimler, kendilerine özgü dönem özellikleri dikkate alınarak hazırlanan resim değerlendirme kriterleri doğrultusunda değerlendirilerek, teknolojinin çocukların yaptıkları resimleri anlamlı düzeyde etkileyip etkilemediğinin, etkilemekte ise bu etkilerin hangi boyutlarda olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine whether technology affects the pictures of children meaningly or not and -if it affects- to determine to what extent these effects exist, by evaluating the pictures which are drawn by the 7-9-year-old children who were grown up in families whose socio-economic levels are different and the children who don?t benefit from technology on equal basis, in the direction of picture evaluation criteria which are made up by considering the distinctive features of their own terms.The research was made up with descriptive methods by using model of scanning. Firstly, a survey which was prepared by considering both the age group of children and an expert opinion was carried out to 7-9-year-old children with the aim of determining their socio-economic levels. Secondly, the children were made to draw pictures related with ?game? and ?communication? by considering an expert opinion again. The pictures of children were evaluated with ?Picture Evaluating Scale? which was prepared with the help of expert opinion. SPSS 15 (Statistical Packet Program For Social Sciences) was used for analysis of data collected in the scape of research.The general setting of the research was the 7-9-year-old-students who are 1st, 2nd and 3rd grade students in primary school and the sample of the research was totally 60 students- 30 students from 7-9-year-old group in ?Sabancı Primary School? and 30 students from 7-9-year-old group attending ?Ügümü Primary School?.In consequence of the research, considering the effects of technology on children?s drawings, it is ascertained that technology has positive effects on children.