Tüketicilerin alternatif turizm türlerini satın alma davranışlarını etkileyen faktörler
Factors affecting consumers to purchase behaviours alternative tourism types
- Tez No: 290544
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HAMİL NAZİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin alternatif turizm türlerini satın alma davranışlarını etkileyen faktörleri saptamak, tüketicileri alternatif turizm türleri hakkında bilgilendirmek ve aynı zamanda da işletmelere alternatif turizm tüketicilerinin ihtiyaç ve isteklerini en iyi şekilde karşılayacak hizmet sunumlarına katkıda bulunmaktır.Çalışma kapsamına İstanbul ili sınırları içerisinde gerçekleştirilen Kültür, Kongre, Botanik, İnanç, Deniz, Kuş Gözlemciliği, Hava Sporları, Golf, Sağlık ve Termal Turizmi türlerini gerçekleştiren 405 tüketici alınmış ve araştırmacı tarafından daha önceden hazırlanmış olan görüşme formları uygulanmıştır.Araştırma sonunda, genç ve orta düzeyde gelire sahip olan tüketicilerin Botanik, Kongre ve Kültür Turizmini; 40 yaş altında, orta düzeyde gelire sahip tüketicilerin Kuş Gözlemciliği ve Hava Sporları Turizmini, 40 yaşından küçük, yüksek düzeyde gelire sahip olan tüketicilerin Yat Turizmini, 40 yaşından büyük düşük düzeyde gelire sahip olan tüketicilerin Sağlık ve Termal Turizmi ile İnanç Turizmini; 50 yaşından büyük, yüksek düzeyde gelire sahip olan tüketicilerin ise Golf Turizmini gerçekleştirdikleri bulunmuştur. Diğer taraftan, tüketicilerin alternatif turizm türlerini gerçekleştirmeleri üzerinde en fazla etkili olan faktörün tüm alternatif turizm türleri için ?Merak ve Öğrenme? olduğu, Golf, Hava Sporları, Kongre, Kültür ve Yat Turizmi katılımcıları için ?Kendini İyi Hissetme?nin ikinci dereceden önemli ve ?Farklılık? faktörünün ise en az önemli olduğu bulunmuştur. Bu durumun aksine, Botanik, İnanç, Kuş Gözlemciliği ile Sağlık ve Termal Turizmi katılımcıları için ise ?Farklılık? faktörünün ikinci dereceden önemli faktörken ?Kendini İyi Hissetme?nin en az önemli olan faktör olduğu saptanmıştır.Çalışma sonunda tüketicilere kendi özellikleri, ihtiyaç ve isteklerine uygun olan alternatif turizm türleriyle ilgili; işletmelere ise alternatif turizm türlerine ilişkin talebi yöneltmek için uygulanabilecek stratejiler hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to define the factors affecting the purchase behaviors of consumers for alternative tourism types; to provide information to the consumers about alternative tourism types and simultaneously, provision of the services in the best manner to meet their needs and requirements.Culture, Congress, Botanic, Faith, Sea, Bird Observation, Air Sports, Golf and Healthcare and Thermal Tourism activities are rendered within the boundaries of the Metropolitan City of Istanbul and 405 tourism consumers who conduct the cited alternative tourism types within the boundaries of the Metropolitan City of Istanbul are included in the study. The consumers within the scope of the study are applied by the interview forms previously prepared by the researcherAt the end of the study, it is found that young consumers with medium income level prefer Congress and Culture Tourism; consumers under 40 with medium income level prefer Bird Observation and Air Sports Tourism; consumers under 40 with high income level prefer Yacht Tourism; consumers over 40 with low income level prefer Healthcare and Thermal and Faith Tourism; and consumers over 50 with high income level prefer Golf Tourism. On the other hand, it is revealed that the most important factor affecting on the preference of the consumers for alternative tourism types and leading them to conduct any of the alternative tourism types is ?Curiosity and Learning? for all types; the second factor is ?Feeling Good? for Golf, Air Sports, Congress, Culture and Yacht and ?Difference? is the last factor for all types. Contrary to such finding, it is found for Botanic, Faith, Bird Observatory and Healthcare and Thermal Tourism types that ?Difference? is the second factor as ?Feeling Good? is the least effective one.At the end of the study we advised consumers on the alternative tourism types compliant with their characteristics and need and requirements, and the businesses on the strategies to be applied in order to drive the demand for alternative tourism types.