Hazır giyim ürünlerinde kadınların alt-üst beden ölçü farklılıklarından doğan uyumsuzlukların belirlenmesi
Ready to wear women's clothing lower- upper body size differences and the issues which arise from non- conformances
- Tez No: 290545
- Danışmanlar: PROF. FATMA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, alt-üst beden ölçü farklılığına sahip kadınların takım halindeki hazır giyim ürününü satın alırken yaşadıkları sorunları ortaya koymaktır.Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Evrenini, Ankara ilinin oluşturduğu araştırmanın; örneklemini random yöntemiyle belirlenmiş, Ankara ilinde ikamet eden 385 kadın oluşturmaktadır.Araştırma verileri anket yoluyla elde edilmiştir. Anketin geliştirilmesinde uzman görüşünden ve deneme uygulamalarından yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen verilere ait sayısal değerler ve yüzdelikler, SPSS 15.0 programında istatistiksel analiz yapılarak hesaplanmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan kadınların yaş, eğitim durumu, doğum sayısı, alt- üst beden ölçüleri ile hazır giyim ürünlerinden tayyör/ döpiyes satın alırken genişlik ve uzunluk ölçülerinden, form ve model özelliğinden kaynaklanan uyum sorunları arasında istatistiksel ilişkinin ölçülmesi için x² (Ki-kare) ilişki analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçları P< 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonucunda; oransız vücut ölçülerine sahip kadın tüketicilerin takım halinde satılan hazır giyim ürünlerinden, tayyör/ döpiyes satın alırken; ceket, etek ve pantolon kalça çevresi ölçülerinin dar gelmesinin karsılaştıkları en önemli sorunlardan biri olduğu belirlenmiştir. Pantolon boyunun uzun gelmesi (%68,8) ve oturuş yüksekliğinin kısa gelmesi (% 36,6) karşılaşılan diğer problemler arasındadır. Tüketiciler, tayyör/ döpiyes satın alırken beden çevresinden daha geniş olan kalça çevresi ölçüsüne uymak zorunda kalmaktadır. Bunun sonucunda da; ceket beden çevresinin tüketiciye bol geldiği (%23,6) görülmüştür. Pantolon arka ağının gergin olması, oransız vücuda sahip kadınların karşılaştığı bir diğer problemdirKadınların tayyör/döpiyes satın alırken karşılaştıkları sorunlara, satın alma esnasında giysi üzerinde gerekli uyarlama işlemlerini yaparak çözüm getiren mağazalardan alış veriş yapmayı tercih ettikleri görülmüştür. Tüketicilerin tercih ettiği diğer bir çözüm yolu ise satın aldıkları tayyör/ döpiyesi terzide kendi bedenine uygun hale getirmesini istemeleridir.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; genel olarak pantolon boyunun uzun gelmesi, oturuş yüksekliğinin kısa gelmesi, arka ağın gergin olması gibi sorunlar dikkat çekmektedir. Bu sorunların giderilebilmesi için üretici firmaların, tüketicilerden veri toplama yoluna giderek gerekli düzeltmeleri yapmaları bu sorunların çözümü için faydalı görülmektedir. Araştırmaya katılan tüketicilerin daha çok, tadilat işlemini de üstlenen firmalardan alışveriş yapmayı tercih ettikleri görülmüştür. İsraf, zaman kaybı önlenmesi ve müşteri memnuniyetinin sağlanabilmesi için bu ihtiyaçları giderebilecek özel bedenli üretimlerin yapılması üzerine öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study focuses on women and the differences in body sizes when purchasing apparel and clothing products and the issues which may arise.The method of research for this study was focused within the province of Ankara. 385 women which reside in Ankara participated willingly and were selected at random.The data was obtained via a questionnaire. An expert opinion poll was prepared; this included the pilot and the actual implementation which was carried out in two steps.The data was obtained using measurements of numerical values and percentages. These findings were then calculated using SPSS 15.0 statistical analysis program. The data used within this study comprised of the subjects age, educational background, number of births (if any), upper and lower body measurements along with width and length measurement with ready to wear clothing, form and nature of the model was also taken into consideration and the problems which arose between these relationships. Statistical correlation and analysis was used for the measurement of x².