The effect of computer assisted and teacher-led storytelling on vocabulary learning of 5th grade students
İlköğretim 5. sınıf öğrencilerine kelime öğretiminde bilgisayar destekli hikaye anlatım yolu mu yoksa öğretmen destekli hikaye anlatım yolu mu daha etkilidir
- Tez No: 290543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE TAVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
The aim of this study which consists of five chapters is to investigate the effect of computer-assisted storytelling and teacher-led storytelling on vocabulary learning of 5th grade students . The study was conducted on 60 fifth grade students from two classes during the 2010-2011 academic year. Sancaklar Primary School in Siirt was taken as the case school in order to implement the research which lasted 10 lesson hour seperately for each class and to collect the data.The first chapter of the study is the introduction. It introduces the study, explains background of the research, states the problem and the aim, and gives a brief explanation of the methodology, assumption and limitation of the study. The second chapter presents an overview of literature, by explaining young learners and their characteristics, learning styles, the ways to teach vocabulary best. This chapter also emphasizes storytelling by mentioning the place of computer assisted and teacher-led storytelling in vocabulary learning of young learners. The third chapter explains the methodology and data analysis procedure. The method and the related applications of this research is explained in detail. The fourth chapter is the data analysis and discussion. In this chaper, the results of the pre and post tests are presented on tables and interpreted. Also, the results are discussed according to research questions.As for the fifth chapter, it provides a brief summary of the study. It also presents general implications and offers specific suggestions. Additionally, the study has appendices; the complete versions of the five story-based lesson plans for each group and pre and post tests.
Özet (Çeviri)
Beş ana bölümden oluşan bu çalışmanın amacı, ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerine kelime öğretiminde bilgisayar destekli hikaye anlatımının mı yoksa öğretmen destekli hikaye anlatımının mı daha etkili olduğunu saptamaktır. Çalışma, 2010?2011 öğretim yılında iki ayrı sınıftan toplam 60 beşinci sınıf öğrencisi üzerinde uygulanmıştır. Her bir sınıf için 10 ders saati alan araştırmayı gerçekleştirmek ve verileri toplamak için Siirt Sancaklar İlköğretim Okulu araştırma yapılacak okul olarak seçilmiştir.Çalışmanın birinci bölümü giriş bölümüdür. Bu bölüm, genel olarak çalışmanın bütünü, temeli, amacı, sınırlılıkları, varsayımlar ve kullanılan yöntem hakkında kısa bir bilgi vermektedir. İkinci bölümdeyse, çocuklar ve özellikleri, öğrenme stilleri, etkili kelime öğretim yolları açıklanarak genel bir bilgi verilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca çocukların kelime öğreniminde hikaye anlatımının ve de bilgisayar destekli dil öğreniminin yerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmayı gerçekleştirmek için başvurulan metod ve veri toplama aracına ve uygulamalara değinilmektedir. Dördüncü bölüm ise veri analizini ve bunların yorumlanmasını içermektedir. Ön ve son test sonuçları tablolarda gösterilip yorumlanmaktadır. Beşinci ve son bölüme gelinceyse, çalışmanın kısa bir özeti ve elde edilen sonuca dair birtakım önerilere yer verilmiştir. Ayrıca ekler bölümünde, çalışmada yer alan hikaye anlatımına ilişkin tamamlanmış beş ders planı ve ön ve son testler sunulmaktadır.