61-72 aylık çocuklar için Ahlaki Değer Yapısını Belirleme Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması (Ankara örneklemi)
Determine the Scale of the Structures of Moral Value for children at the age of 61-72 months old (In the sampling of Ankara)
  1. Tez No: 290548
  2. Yazar: NİHAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET KANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma Ankara örnekleminde, anasınıfına devam eden ?61-72 Aylık Çocuklar İçin Ahlaki Değer Yapılarını Belirleme ölçeğinin? geçerlilik, güvenirlik çalışmasını yapmak amacıyla yapılmıştır. Tarama niteliğinde olan araştırmanın evrenini 2009-2010 eğitim öğretim yılında Ankara İl merkezi Çankaya, Yenimahalle, Altındağ, Etimesgut, Sincan ilçelerindeki M.E.B.'na bağlı resmi bağımsız anaokullarına devam eden 61-72 aylık çocuklar oluşturmuştur.Araştırmanın örneklemini ise basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilmiş 553 çocuk oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen ?61-72 Aylık Çocukların Ahlaki Değer Yapılarını Belirleme Ölçeği? ve ?Genel Bilgi Formu? kullanılmıştır.?61-72 Aylık Çocukların Ahlaki Değer Yapılarını Belirleme Ölçeğinin? uygulanmasıyla elde edilen veriler kullanılarak geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Buna göre bireyleri ayırt etmede yetersiz olduğu görülen madde bulunmadığından ölçekten çıkarılan madde olmamıştır. Uygulama yapılan gruplarda ?61-72 Aylık Çocukların Ahlaki Değer Yapılarını Belirleme Ölçeğinin güvenirliği için Cronbach Alfa değerleri Adalet Alt Boyutu İçin .915 Sorumluluk Alt Boyutu İçin .917 Nezaket Alt Boyutu için .901 Yardımseverlik Alt Boyutu İçin .922 Özgüven Alt Boyutu İçin .929 Liderlik Alt boyutu İçin .923 Saygı Alt Boyutu için .913 ve Sabır Alt boyutu için .881 olarak bulunmuştur. Uygulamalarda alfa değerlerinin yüksek çıkması ölçeğin iç tutarlılığının mükemmel derecede yüksek olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlara göre ?61-72 Aylık Çocukların Ahlaki Değer Yapılarını Belirleme Ölçeğinin? geçerli ve güvenilir olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The currrent research was carried out to the study of validity and reliability in ?Determine the scale of the structures of moral value for children at the age of 61-72 months old? attending to a kindergarten in the sampling of Ankara. The population of the scanning research consisted of children at the age of 61 ? 72 months old attending to a kindergarten in the school term of 2009 ? 2010 in the central towns of Çankaya, Yenimahalle, Altındağ, Etimesgut and Sincan of the city of Ankara. As for the sampling wich the scale will be applied, has been composed of randomly selected it of 553 children. ?Determine the scale of the structures of moral value for children at the age of 61-72 months old? and ?General Information Form?, was used to gather the data of the research and was used to evaluate some similar scale validity.The tasks of reliability and validity were conducted using the data obtained through the application of ?Determine the scale of the structures of moral value for children at the age of 61-72 months old?. In this way, some items decided to be insufficient in discriminating the individuals were not taken out. It was found that most of the items where one dimensional factor structure belonging to sub-tests and sub-dimensions verified for the confirmatory factor analysis results mostly represented the one dimensional factor structure. In the groups on which application was carried out, Cronbach Alpha values of Justice, it was .915 for Responsibility, .917 for Courtesy, .901 for Charity, .922 for Self-Confidence, . 929, for Leadership, .923 for Respect, 913 and for Patience, .881 for the reliability of the scores of Determine the scale of the structures of moral value. The fact that Cronbach Alpha values were found high showed that the inner coherence was high. Concerning these results, it was accepted that the Determine the scale of the structures of moral value are valid and reliable for Turkish Children at the age of 61 ? 72 months old.