Orta öğretim 9. sınıf öğrencilerine şiir okuma zevki kazandırılmasında görsel işitsel materyal kullanımının rolü (Mamak ilçesi örneği)
The role of visual and aural use of materials in enabling the 9th grade learners with the pleasure of reading poems (Mamak district, case study)
  1. Tez No: 290579
  2. Yazar: ŞADAN ALTINOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET CEMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, orta öğretim 9. Sınıf öğrencilerine şiir okuma zevki kazandırılmasında görsel işitsel materyal kullanımın rolünü belirlemektir.Araştırmada deneme modeli ?Ön Test-Son Test Kontrol Gruplu Model? olarak kullanılmıştır. Deneysel kısım, 2010-2011 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında Ankara ili Mamak ilçesi Gülveren Lisesi'nin iki adet 9. sınıf şubesinin öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. 9-D sınıfından 40 öğrenci deney, 9-F sınıfından 39 öğrenci kontrol grubunu oluşturmuştur.Uygulama süresince deney grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan görsel işitsel materyaller kullanılarak, kontrol grubuna ise bu materyaller kullanılmadan öğretim yapılmıştır. Uygulama öncesi ve sonrası her iki gruba da öntest-sontest olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ?Şiire Yönelik Tutum Ölçeği? uygulanmıştır. Uygulama bitiminde her iki grubun da süreci değerlendirmesi istenmiştir.Verilerin analizinde SPSS 18.00 paket programı kullanılarak, güvenirlik çalışması için Cronbach's Alfa katsayısı, tekrarlı ölçümler için çift yönlü varyans analizi yapılmıştır. Süreç değerlendirme verileri içerik analizine tabi tutulmuş ve yüzde frekans değerleri verilerek tablolaştırılmıştır.Araştırmanın bulgularından hareketle, görsel işitsel materyal kullanımının öğrencilerin tutumlarını olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the role of aural and visual use of materials in enabling the 9th grade learners with the pleasure of reading poems.`Pre test ? post test control group model? is preferred as the pilot model in this research. The experiential part was conducted to the two classes of the 9th grade students of Gülveren High School, Ankara in 2010 ? 2011 academic year. Forty students from 9 ? D class and thirty ? nine students from 9 ? F are included in the scope of this study.The aural and visual materials prepared by the researcher were used in instruction while no material was used in instruction for the control group. An attitude scale towards the poem was conducted to both of the groups before and after the application. At the end of this application, both groups were asked to evaluate the process and it was stated that their names would be kept as a secret. Thus, the student explained their views and advises on process sincerely.In the data analysis process, Cronbach?s Alfa parameter was used for reliability and two way variance analysis was used for repetitive measurement by using the SPSS 18.00 program.According to the results, it is observed that the use of visual and audial material use affects the students? attitudes in a positive way.