Ortaöğretim 12. sınıf öğrencilerinin kitap okuma alışkanlıklarının incelenmesi-Ankara örneği
Reading books of 12th grade students in secondary education examination of habits-Ankara example
- Tez No: 793146
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı; Ankara ili, Çankaya, Mamak ve Elmadağ ilçelerinde bulunan ortaöğretim 12. sınıf öğrencilerinin okuma alışkanlıklarını etkileyen faktörleri tespit etmektir. Araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili, Çankaya, Mamak ve Elmadağ ilçelerindeki ortaöğretim okullarında okuyan 12. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Ankara ili Çankaya, Mamak ve Elmadağ ilçelerindeki farklı okul türlerinden 9 okul oluşturmuştur. Araştırmada, iki ölçek aracı (kitap okuma alışkanlığı ve okumaya karşı tutum ölçeği) kullanılmıştır. Veriler, tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikleri içeren SPSS 22 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan çıkan sonuca göre 12. sınıf öğrencilerinin kitap okuma alışkanlıkları ile okumaya karşı tutumları; kız öğrencilerde erkeklere göre daha yüksektir. Çankaya'daki okullarda öğrenim gören öğrencilerin kitap okuma alışkanlıklarının Elmadağ ve Mamak'taki okullarda öğrenim gören öğrencilere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anadolu ve fen lisesindeki öğrencilerin kitap okuma alışkanlıklarının imam hatip lisesi ve meslek lisesi öğrencilerine göre daha yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca anneleri lise mezunu ve üniversite mezunu olan öğrencilerin kitap okuma alışkanlıkları; anneleri okuryazar olmayan, ilkokul mezunu ve ortaokul mezunu olan öğrencilere göre daha yüksektir. Üniversite mezunu babaların öğrencilerinin kitap okuma alışkanlıkları; babası okuryazar değil, ilkokul mezunu ve ortaokul mezunu olan öğrencilere göre daha yüksektir. Öğrencilerin kitap okuma alışkanlıklarının ailelerin gelir seviyesine ve anne baba beraber yaşama durumlarına göre değişmediği bulgularına ulaşılmıştır. Diğer yandan, evlerinde kitaplık bulunan öğrencilerin daha yüksek okuma alışkanlığına sahip olduğu; roman/hikâye türünde kitaplar okumayı tercih eden öğrencilerin kitap okuma alışkanlıklarının masal, şiir ve diğer türlerde kitap okumayı tercih eden öğrencilere göre daha yüksek olduğu; her gün gazete okuyan öğrencilerin kitap okuma alışkanlıklarının yüksek olduğu ve televizyon/cep telefonu/bilgisayar ve ev işlerinin kitap okumaya engel olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to determine the factors affecting the reading habits of secondary school students in Ankara, Çankaya, Mamak and Elmadağ districts. Scanning method was used in the research. The population of the research consists of 12th grade students studying at secondary schools in Ankara province, Çankaya, Mamak and Elmadağ districts. The sample of the study consisted of 9 schools from different types of schools in Ankara province Çankaya, Mamak and Elmadağ districts. Two scales (book reading habit and attitude towards reading scale) were used in the study. Data were analyzed using SPSS version 22, which includes descriptive and inferential statistics. In the research findings, 12th grade students' reading habits and attitudes towards reading; female students are higher than males; The reading habits of the students in schools in Çankaya are higher than those in schools in Elmadağ; It has been found that the reading habits of the students in Anatolian and Science High Schools are higher than those in IHL and Vocational High Schools. In addition, the students' reading habits of high school graduate and university graduate mothers were higher than the students of illiterate, primary school graduate and secondary school graduate mothers; The reading habits of the students whose fathers are university graduates are higher than those who are illiterate, primary school graduates and secondary school graduates; It was found that it did not change according to the income level of the families and the living conditions of the parents. On the other hand, students who have a library at home have higher reading habits; The reading habits of the students in the schools were higher than the students in the novel/story group who said fairy tales, poems and other; those who read newspapers every day have high book reading habits; It has been found that television/mobile phone/computer and housework prevent reading books.