Hücre konusunun öğrenilmesinde öğrenme amaçlı yazma etkinliklerinin kullanımı ve analoji üretme
Use of learning-oriented writing activities and analogy production in learning the subject of the cell
- Tez No: 290591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİKE ÖZER KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı muhataplara öğrenme amaçlı yazma etkinlikleri hazırlamanın ve öğrenme amaçlı yazma içinde kullanılmak üzere analoji üretmenin hücre konusunun öğrenilmesine etkisini araştırmaktır.Çalışmanın örneklemini 2009- 2010 eğitim-öğretim yılının 1. döneminde Sakarya ilindeki bir okulda öğrenim gören 9. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Deneysel olarak planlanan bu çalışmada öntest-sontest kontrol gruplu model kullanılmıştır. Çalışmada 1 kontrol ve 4 deney grubu ile çalışılmıştır. Deney gruplarının birincisi ilköğretim öğrencisine mektup (DG1), ikincisi öğretmene mektup (DG2), üçüncüsü ilköğretim öğrencisine analoji içeren mektup (DG3) ve dördüncüsü öğretmene analoji içeren mektup (DG4) yazmışlardır. Çalışmada veri toplama aracı olarak çoktan seçmeli ?Hücre Bilgisi Testi? kullanılmıştır. Aynı zamanda deney grubu öğrencileriyle yarı yapılandırılmış görüşme yapılarak yazma etkinlikleri ve analoji hakkındaki görüşleri belirlenmiştir.Çalışma sonunda elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar öğrenme amaçlı yazma etkinliklerinin, öğrenme sürecinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the effects of preparing learning-oriented writing activities and producing analogies to be used in learning-oriented writing on learning the subject of the cell.The sample of the study consisted of ninth-year pupils in a school in the city of Sakarya in the first term of the 2009-2010 school year. Planned as experimental, the study used the control group model with pre-tests and post-tests. One control and four experiment groups were used. Of the experiment groups, the first wrote letters to primary school pupils (DG1), the second wrote letters to the teacher (DG2), the third wrote letters with analogies to primary school pupils (DG3), and the fourth wrote letters with analogies to the teacher (DG4). The data collection tool used was a multiple-choice `Test of the Knowledge of the Cell?. In addition, semi-structured interviews were conducted with the experiment group in order to reveal their views of the writing activities and the analogies.The data collected were analyzed using the SPSS program, with the semi-structured interviews analyzed by means of content analysis. The results indicate that learning-oriented writing activities do indeed have an effect on the learning process.