Yiyecek turizmi ve yiyecek turizmi ürünleri
Food tourism and food tourism products
  1. Tez No: 290650
  2. Yazar: ELİF ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı; yemek kursu aktivitelerine katılan kursiyerlerin tatildeki davranışları ile yiyecek turizmi ürünleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Yemek kursu katılımcılarının tatildeki davranışlarında yemek ile ilgili aktivitelere katılıp katılmadıkları tespit edilmiştir. Daha sonra demografik özellik ve katılım amaçlarındaki farklılıkların tatildeki yemek ile ilgili etkinliklere katılım noktasında ne gibi farklılıklar oluşturduğu, katılım amaçları ve tatildeki davranışlar arasındaki ilişki ve tatil davranışları sonrasında destinasyonu tekrar ziyaret etme durumuna ait bulguların ortaya konulması amaçlanmıştır.Konuyla ilgili kapsamlı literatür taraması yapılmış ve 2008 ? 2010 yılları arasında Başkent Aşçılar ve Turizm Birliği Derneğinin düzenlediği yemek kurslarına katılan 18 yaş üstü 296 bireye hazırlanan anket formları uygulanarak veriler toplanmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeğin güvenilirliğine ilişkin gerekli analizler yapılmış ve güvenilirlik katsayısı chronbach ?:0,87 bulunmuştur. Verilerin analizinde, ?yüzde?, ?frekans?, ?bağımsız örneklemler için t-testi?, ?tek faktörlü varyans (Anova) analizi?, ?Tukey (HSD) testi? ve ?korelasyon? analizleri yapılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre kadınların yemek kursuna katlım düzeyi (%64,9) erkeklerin katılım düzeyinden (%35,1) önemli oranda yüksek olup, grubun genel eğitim seviyesi (%95,6 lisans ve üstü) çok yüksektir. Yemek kursuna katılım amacı ile tatildeki yemek ile ilgili aktivitelere katılım arasında bir ilişki olduğu, bu ilişkinin demografik özelliklere, katılım amaçlarına ve destinasyonu tekrar ziyaret etme durumuna göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between the food tourism products and the behavior of the cooking course attendees during their vacations. These attendees? level of involvement in food related activities during their vacations is identified. It is also aimed to expose the effects of the demographics and attendees? reasons to participate in the cooking courses on the level of involvement in food related activities during the vacations and the difference which the involvement in food related activities made on the level of revisits to the destination.A through literature review about the subject is made in order to achieve the objectives of the study. To collect the input data for the study, a survey is made through 296 people who are older than 18 and have attended to the cooking courses of ?Başkent Aşçılar ve Turizim Birliği Derneği? between 2008 and 2010. Necessary analysis is made about the internal consistency of the study and the coefficient of reliability (Cronbach?s Alpha) found out to be ?: 0,87. Data obtained were analyzed through mean, frequency, t-test for independent variables, one way Anova, Tukey (HSD) test and correlation analysis.As a result of the analysis, women?s level of participation in cooking courses (%64,9) is found out be significantly higher than men?s(%35,1) and the education level of the data group is quite high (%95,6 is Bc or higher). It has also been determined that there is a significant correlation between the reasons to participate in cooking courses and the level of involvement in food related activities during vacations and the level of this correlation depends on demographics, participation purposes and revisits to the destination.