İlköğretim beşinci sınıf matematik dersi programında yer alan çember alt öğrenme alanına ait kavram yanılgılarının belirlenmesi
Determining misconceptions on circle sub-learning area in primary school fifth class mathematics course syllabus
  1. Tez No: 290664
  2. Yazar: ÇAĞLA KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARİF ÖZERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim beşinci sınıf matematik dersi programında yer alan Çember Alt Öğrenme alanına ait kavram yanılgılarını belirlemektir.Betimsel yapıdaki bu araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen, geçerlilik ve güvenirlik çalışması sonucunda 40 maddelik başarı testi kullanılmıştır. Başarı testi demografik özellikler ve sorular olmak üzere toplam iki bölümden oluşmaktadır.Başarı testi öğrencilere, 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılının II. döneminde uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ili merkez okullarda öğrenim gören 5. sınıf kız ve erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemi, Ankara ili merkez okullarından seçkisiz olarak belirlenen yedi ilköğretim okulunda öğrenim gören 297 (% 51) kız, 284(% 49) erkek öğrenci olmak üzere toplam 581 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada toplanan verilerin istatistiksel çözümler için frekans dağılımı, aritmetik ortalama, standart sapma, Pearson Korelâsyon katsayısı, t-testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Veriler SPSS 11.5 programı ile değerlendirilmiştir.Bu araştırmanın sonuçları, öğrencilerin ?Çember Alt Öğrenme? alanında en çok yarıçap, en az ise merkez kavramında yanılgıya düştüğünü, kavramları anlamlandırmada kız ve erkek öğrenciler arasında anlamlı bir fark olmadığını, bir dönemde okunan kitap sayısının anlamlı etkisinin bulunduğunu ve matematik başarısının artmasının kavramları anlamlandırmayı olumlu yönde etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is determining the misconceptions on ?circle sub-learning area? in primary school fifth class mathematics course syllabus.In this definitional research, a forty question achievement test that is developed after legality and reliability study is used as data gathering tool. Test is composed of two sections that are demographic characteristics and questions.This achievement test is exercised on 2010-2011 academic year second semester. Research space is composed of fifth class male and female students in Ankara province schools. Sampling is composed by 297 (% 51) female and 284 (% 49) male total of 581 students in seven primary schools determined with random sampling method that are attached to Ankara Metropolitan Municipality.For the statistical analysis of gathered data, frequency distribution, arithmetic averaging, standard deviation, Pearson correlation coefficient, t-test and ANOVA tests are used. Data is evaluated by SPSS 11.5 statistical analysis software.The results show that students have most misconceptions on radius and least misconceptions on center concepts on circle sub-learning area. It is concluded that there is no significant difference between male and female students on concept signification, number of read books have significant effects on concept signification and increasing success on mathematics increases the significations of concepts.