İlköğretim 5. sınıf öğrencilerinin boşluk tamamlama tekniğiyle belirlenen okuma seviyeleri ile okuduğunu anlama düzeylerinin karşılaştırılması
Comparing fifth graders' reading comprehension scores and reading levels determined by using the cloze test technique
- Tez No: 290673
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilköğretim 5.sınıf düzeyinde öğrencilerin boşluk tamamlama testleriyle belirlenen okuma seviyeleri ile okuduğunu anlama düzeyleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın bir diğer amacı da ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin okuma seviyelerini belirlemek amacıyla kullanılabilecek en uygun boşluk tamamlama testini saptayabilmektir.Bu araştırmada, öğrencilerin okuma seviyelerini belirlemek amacıyla tarama modeli uygulanmış ve okuma seviyeleri ile okuduğunu anlama düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirleyebilmek için de ikili korelasyon tekniği kullanılmıştır.Araştırmanın örneklemini, Ankara ilinde orta sosyo-ekonomik düzeyi temsil ettiği varsayılan Yenimahalle ilçesinden amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen 6 ilköğretim okulundaki toplam 365 5.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır.Araştırmaya veri toplamak amacıyla, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında MEB yayınevinin 5.sınıf Türkçe ders kitabından seçilen uygun bilgi verici metinlerin ayrı ayrı her altıncı, her yedinci ve her sekizinci kelimesinin silindiği ve toplam 50' şer boşluğun yer aldığı boşluk tamamlama testleri kullanılmıştır. Okuduğunu anlama düzeyini belirlemek amacıyla da bu metinlerin her birine ait, araştırmacı tarafından hazırlanan ve 6 sorudan oluşan okuduğunu anlama yazılı yoklama sınavları kullanılmıştır.Veri toplama araçlarını uygulama süreci olarak her sınıfta 60 dakikalık zaman dilimleri kullanılmıştır. Uygulama yapmak için girilen her sınıfta, öncelikle, 50 boşluktan oluşan her altıncı, her yedinci ve her sekizinci kelimenin silindiği boşluk tamamlama testleri araştırmacının kendisi tarafından öğrencilere, sınıf mevcuduyla orantılı olacak şekilde dağıtılmıştır. Uygulama sürecinin ikinci basamağında, aynı boşluk doldurma testlerinin tam metin halleri aynı öğrencilere dağıtılmıştır. Öğrencilerin bu metinleri bir kez okumalarının ardından bu metinler de tekrar araştırmacı tarafından toplanmıştır. Uygulama sürecinin son basamağında da dağıtılan metinlerle ilgili 6 sorudan oluşan okuduğunu anlama sınavları aynı öğrencilere dağıtılmış ve dağıtılan sınavların tekrar toplanmasıyla uygulama süreci son bulmuştur.Verilerin analizinde, öğrencilerin okuma seviyeleri ve okuduğunu anlama düzeyleri frekans ve yüzde teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Okuma seviyesi ve okuduğunu anlama düzeyi arasındaki ilişki Pearson korelasyon tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Okuma seviyeleri ve okuduğunu anlama düzeyleri arasında cinsiyet değişkenine göre farklılık olup olmadığı bağımsız t-testi kullanılarak analiz edilmiştir.Bulgular, her altıncı kelimenin silindiği boşluk tamamlama testiyle belirlenen okuma seviyeleri ile okuduğunu anlama düzeyleri arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu, her yedinci ve her sekizinci kelimenin silindiği boşluk tamamlama testiyle belirlenen okuma seviyeleri ile okuduğunu anlama düzeyleri arasında ise yüksek düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir.Bu bulgular ışığında, İlköğretim 5. sınıf düzeyinde okuma seviyesini belirlemek amacıyla farklı boşluk tamamlama testleri kullanımına ve bu alanda ileride yapılabilecek bilimsel araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the relationship between the 5th graders? reading comprehension scores and reading leves determined by using the cloze tests. The second purpose of the study is to recognize the appropriate cloze test that can be used to determine the reading levels.In this study, the survey method was used in order to determine the students? reading levels and the Pearson correlation technique was used to determine the relationship between reading and reading comprehension levels.The sample of the study is consist of purposefully selected 365 5th grade students from 6 primary schools in the district of Yenimahalle in Ankara.In order to collect data, in 2010-2011 academic year, suitable expository texts were selected from 5th grade Turkish textbooks published by the ministry of national education, seperately every sixth, seventh, and every eighth word was deleted and a total of 50 spaces in the cloze tests were used. The reading comprehension exams were used to determine the reading comprehension level. These exams includes 6 questions about each of these texts.During the process of conducting tests, 60 minutes time periods was used in each classroom. In each classroom, firstly, every six, seventh and eight word deleted versions of cloze tests were distributed to the students by the researcher. The second step of the iplementation process, the same cloze tests? full verisons were distributed to the same students. After students? reading of these texts, again these texts were collected by the researcher. In the final step of iplementation process, reading comprehension exams were distributed to the same students, about distributed texts. The iplementation process was ended after collecting the distributed exams.Analysis of the students? reading levels and reading comprehension levels were analyzed using frequency and percentage. The relationship between reading level and reading comprehension levels were calculated by using Pearson? correlations technique. Independent revealed t-test was used to determine the differences between gender variable.Results revealed that, there are medium level, positive and meaningful relationship between reading levels determined by using every sixth word deleted version of cloze test and reading comprehension scores. There are high-level, positive and meaningful relationship between reading levels to determined the using every seventh, every eighth word has been deleted cloze tests and reading comprehension levels.In lights of these findings, it is recommended that different cloze test versions can be used to determine 5th graders? reading levels and further studies can be conducted to see the validity and reliability of this technique on different groups.