Güzel sanatlar ve spor liseleri flüt öğretim programında yer alan makamların uygulanma durumlarının araştırılması
Fine arts and sports program in secondary education authorities implementation investigation of flute
- Tez No: 290706
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada; Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi flüt öğretim programında yer alan makamların uygulanma durumları araştırılmıştır. Araştırma, GSSL flüt öğretim programında yer alan makamların GSSL flüt öğretmenleri ve öğrencileri tarafından kullanılma durumunu ve mevcut makamlarla ilgili etüt ve eserlerin kaynak kitaplarda yeterli olup olmadığını ölçmeye yönelik betimsel bir çalışmadır.Araştırmada makamların uygulanma durumlarına ilişkin veriler anket yoluyla elde edilmiştir. GSSL flüt öğretmenleri ve 9.sınıf flüt öğrencilerine uygulanan anketler makamların uygulanma durumuna ilişkin bilgileri elde etmede belirleyici olmuştur.Anket yöntemiyle elde edilmiş verilere ait sonuçlar temel istatistik yöntemlerle açıklanmıştır.Uygulanan anketlere göre öğretmen ve öğrenciler GSSL 9.sınıf flüt öğretiminde yer alan makamlara ilişkin eser ve etütlerin yeterli sayıda olmadığını belirtmişlerdir. Öğretmenlerin bir kısmı ihtiyaçlar doğrultusunda eser ve etüt yazdıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, to determine the status of implementation of the authorities GSSL flute instructor in the program. Research, teaching flute in the program of GSSL GSSL authorities for use by teachers and students of the flute and the current status of the investigation authorities and the works of a descriptive study designed to measure whether there is sufficientresource books.The data were obtained through a questionnaire survey on the status of implementation of the authorities. Applied to teachers and students of the flute GSSL polls, has been decisive in getting information on the status of implementation of the authorities. Basic statistical methods to data obtained from the results of the survey method is described.According to surveys administered, teachers and students in teaching flute GSSL work of the authorities and stated that if a sufficient number of surveys. Some of the teachers, and survey work has been based on the needs expressed his writings.