İlköğretim 6. sınıf görsel sanatlar dersinde müze kaynaklı işbirliğine dayalı öğretim yönteminin öğrenci kazanımlarına etkisi
The main aim of the study with the title of the effect of teaching method on student achievement depending on museum based cooperation at the course of visual arts was to put forward the results
- Tez No: 290708
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Görsel sanatlar dersinde müze kaynaklı işbirliğine dayalı öğretim yönteminin öğrenci kazanımlarına etkisi konulu çalışmanın temel amacı İlköğretim 6.sınıf görsel sanatlar dersinde öğretmenin kullandığı yöntemle yürütülen ders etkinliklerinden farklı olarak, bu derste somut sanat ve kültür eserlerinin sergilendiği müzelerden işbirliğne dayalı öğretim yöntemi ile bir kaynak olarak yararlanılması sonrası elde edilecek sonuçlar ve buna bağlı olarak geliştirilecek önerileri ortaya koymaktır. Ayrıca bu araştırma, ilköğretim 6.sınıf görsel sanatlar eğitimi dersinde müzelerden, işbirliğine dayalı yöntemle bir kaynak olarak nasıl yararlanabileceğini ortaya koyması ve bu kapsamda örnek ünite, ders planı, işbirliğine dayalı etkinlik örnekleri ile örnek müze rehberi sunması bakımından da önem arz etmektedir.Araştırma 2010-2011 öğretim yılı güz döneminde Ankara Hayri Erişen İlköğretim Okulunda yapılmıştır. 6. sınıfta eğitim görmekte olan iki farklı şube öğrencileri araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Bu iki şube öğrencilerinden 30'u kontrol ve 31'i deney grubu olmak üzere toplam 61 öğrenci bulunmaktadır. Hangi grubun deney, hangi grubun kontrol grubu olacağı ise kura ile belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan başarı testi araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Başarı testi geliştirilirken, görsel sanatlar dersi biçimlendirme sürecindeki kazanımlara dağılımı dikkate alınarak, her kazanıma ilişkin en az bir soruya yer verilmiştir. Araştırmaya katılan gruplara başarı testi yapılarak ve öğrenci görüşü alınarak deneysel işlem öncesi öntest ve öğrenci görüşleri kayıt altına alınmıştır. İşlem sonrası son test yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının hazırlanan sorular doğrultusunda görüşleri alınarak temalar ve alt temalar oluşturularak tablo haline getirilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma dâhilinde deney ve kontrol grupları için elde edilen ölçümler birbirinden bağımsız olarak elde edilmektedir ve her iki gruba ilişkin ölçümlerin dağılımlarına ilişkin varyansların eşitliği Levene F testi ile incelenmiştir.Araştırma sonucunda işbirliğine dayalı müze eğitiminin uygulandığı deney grubu ile öğretmenin kullandığı yöntem temelli kontrol grubu arasında başarı ve öğrenci görüşleri açısından deney grubu lehine anlamlı bir fark görülmektedir. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerin işbirliğine dayalı müze eğitimi sürecinde daha etkili öğrenmelere sahip oldukları görülmüştür. Bu sonuç öntest ve sontest sonuçları arasındaki farkla görülmektedir. Araştırma da elde edilen bulgulara göre ilgili literatür desteği ile işbirliğine dayalı müze eğitiminin, öğretmenin kullandığı yöntemden farklı olarak, özellikle etkili öğrenmeleri desteklemesi açısından, öğretim süreçlerinde kullanılmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study with the title of the effect of teaching method on student achievement depending on museum based cooperation at the course of visual arts was to put forward the results to be obtained after benefitting as a method from museums exhibiting concrete art and culture works in the course of visual arts depending on cooperation, different from the course activities carried out through the method teacher uses in this course at primary school 6th grade, and to come up with proposals to be developed accordingly. In addition, this study is of importance in terms of the fact that it gives how to benefit from museums depending on the cooperation in the course of visual arts of the 6th grade and that it presents sample unite and course plans, and also samples of activities depending on cooperation and sample museum guidebook.The study was carried out in Ankara Hayri Erişen Primary School in the academic year of 2010-2011 at fall term. The sampling group of the study consisted of the students in 6 classes. These two classes had 61 students. Which one to become test group and which one to become control group was determined through drawing and it was decided that 6/D class would be test group and the other one to be the control group. The achievement test used in the study was developed by the researcher. While developing the achievement test, the dispersion in the acquisitions during the process of formation of visual arts course was paid attention and at least one question was answered concerning each acquisition. The participants were applied achievement test and their opinion was taken, then pre-test and student views before test process were registered. After the process, a post test was carried out. The views of the test and control groups were taken in line with the questions prepared, themes and sub-themes were created and tabulated and then interpreted. The measurements obtained for both test and control groups within the study were collected independently and the equality of the variances regarding the measurements of both groups was analyzed through Levene F test.At the end of the research, a significant difference was found between the test group where cooperation based museum education was applied and the control group where teacher based education was used in favour of test group in terms of achievement and student views. In addition, it was found that the students at the test group had more efficient learning at cooperation based museum education. Such a result is apparent with the different of pre and post test results. Depending on the findings obtained in the research, some recommendations were developed to be used in teaching process in order that cooperation based museum education could be supported benefitting from the related literature, in particular through effective learning different from the method teacher used.