Çevik üretim sisteminin hazır giyim işletmelerinde uygulanabilirliği: Düzey 2 TR72 Bölgesel Kalkınma Ajansı (Kayseri, Sivas ve Yozgat) örneği
The applicability of agile manufacturing management system on apparel: Regional Development Agency Level 2 TR72 (Kayseri, Sivas and Yozgat) example
- Tez No: 290716
- Danışmanlar: PROF. N. SEVİL KİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma ile çevik üretim sisteminin hazır giyim işletmelerinde uygulanabilirliği araştırılmıştır.Bu çalışmada, öncelikle üretim sistemleri açıklanarak, çevik üretim sisteminin gelişimi, temel prensipleri ve başarı unsurları açıklanmıştır.Araştırmanın evrenini, çeviklik kazanmaya çalışan hazır giyim işletmeleri, örneklemi ise Düzey 2 TR72 Bölgesel Kalkınma Ajansı çerçevesinde Kayseri, Sivas ve Yozgat illerinde faaliyet gösteren hazır giyim işletmeleri oluşturmuştur. Bu alanda faaliyet gösteren hazır giyim işletmelerinin çevik üretim sisteminin temel prensiplerine sahiplik düzeylerini, yatkınlıklarını ve çeviklik düzeylerini belirlemek amacıyla anket formu hazırlanmıştır.Hazırlanan anket formuyla ilgili uygulama pilot ve asıl uygulama olmak üzere iki basamakta gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulama, 2010 yılında, örneklemi oluşturan ve Sivas ilinde faaliyet gösteren 8 hazır giyim işletmelerine gidilerek yüz yüze görüşme ile yapılmıştır. Asıl uygulama ise, 2011 yılında Kayseri, Sivas ve Yozgat illerinde, büyüklük ölçütleri göz önünde bulundurulmaksızın faaliyet gösteren hazır giyim işletmelerinde yapılmıştır. Anket uygulaması, araştırma kapsamındaki işletmelerin bir kısmına telefonla ön bilgi verilip araştırmanın amacı belirtildikten sonra e-posta yoluyla anket sorularının gönderilmesi şeklinde, bir kısmına ise yüz yüze görüşme şeklinde uygulanmıştır. Bu sayede, işletme yetkililerinin araştırmaya gerekli ilgiyi göstermeleri sağlanarak, bilgi kaybı en aza indirilmeye ve anlamlı cevaplara ulaşılmaya çalışılmıştır.İstatistiksel analiz için, anketlerden elde edilen veriler SPSS (15.0) paket programına uygun kodlama ile girilmiştir. Araştırmanın yapıldığı illerde faaliyet gösteren hazır giyim işletmelerinin tanıtılması, iç ve dış faktörlerin etki düzeylerini ortaya koymak ve uygun çözüm önerileri sunabilmek için gerekli test ve değerlendirmeler, SPSS (15.0)) paket programının ilgili modülleri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research investigated the applicability of the agile manufacturing system on the garment enterprises.In this study firstly the production systems explained and later development of agile manufacturing systems, basic principles and elements of success are explained.The content of this research was apparel businesses that working to gain agility, the sampling framework is the Regional Development Agency Level 2 TR72 Kayseri, Sivas and Yozgat provinces established businesses operating in the ready-made garments. Garment enterprises operating in this area, the ownership levels of the basic principles of agile production system, prepared a questionnaire to determine their level of tendencies and agility.Questionnaire prepared by the application, including the pilot and the actual implementation took place in two steps. Pilot implementation in 2010 of sampling and operating in the province of Sivas clothing businesses by going face to face interview was done with 8 presets. The original application took place in 2011, Kayseri, Sivas and Yozgat provinces, without regard to the size criteria for enterprises operating in the ready-made clothing. Of the surveys, some of the businesses surveyed by telephone after we gave preliminary information that specify the purpose of research is, whether via e-mail sent in the form of survey questions, administered in the form of a portion of the face-to-face interview. In this way, business officials show interest in providing the necessary research, and to minimize loss of information and to get meaningful responses are tried to reach.For statistical analysis, data from surveys were entered with SPSS (15.0) package program, the appropriate coding. Introduction of the garment enterprises operating in the provinces of the research, internal and external factors that influence the levels and put the necessary testing and evaluations in order to offer appropriate solutions, were made by using relevant modules using SPSS (15.0) package program.