İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin genel başarıları, matematik başarıları, matematik dersine yönelik tutumları, güdülenmeleri ve matematik kaygıları arasındaki ilişki
The relationship between general achievements, mathematics achievements, attitudes towards mathematics, motivation, and mathematics anxiety of primary school students
  1. Tez No: 290724
  2. Yazar: AHSEN SEDA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YALIN, YRD. DOÇ. DR. GÜLAY KORU YÜCEKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin matematik başarıları, genel başarıları, matematik dersine yönelik güdülenmeleri, tutumları ve matematik kaygıları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın yürütüldüğü çalışma grubunu 2010-2011 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Kırşehir ili merkezinde bulunan 6 devlet ilköğretim okulunda bulunan 350 öğrenci oluşturmuş, bu öğrencilerden 262 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla üç adet ölçek kullanılmıştır. Bindak (2005) tarafından geliştirilen Matematik Kaygı Ölçeği, Aşkar (1986) tarafından geliştirilen Matematik Tutum Ölçeği ile Büyüköztürk (2010) tarafından geliştirilen Güdülenme Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde betimsel istatistik, T testi (Independent Samples T test), Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayı analizi ve tek yönlü varyans (Anova) analizi kullanılmıştır.Araştırmada öne çıkan bulgular:Analiz sonuçlarında ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin matematik dersine yönelik tutum ve kaygılarında cinsiyete yönelik anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Matematik dersine olan güdülenmelerinin ise cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği ve bu farklılığında erkek öğrenciler lehine olduğu bulunmuştur. Ayrıca, öğrencilerin matematik notları ile genel notları arasında pozitif yönlü ve yüksek düzeyde, matematik notları ile matematik kaygısı arasında negatif ve orta düzeyde, matematik notları ile matematik dersine yönelik güdülenmeleri ve matematik notları ile derse yönelik tutumları arasında pozitif ve orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin matematik dersine yönelik güdülenmesi ile matematik kaygısı arasında, matematik kaygısı ile matematik dersine yönelik tutumları arasında negatif yönlü ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Matematik dersine olan güdülenmeleri ile derse yönelik tutumları arasında ise pozitif yönlü ve yüksek düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin kaygı, tutum ve güdülenmelerinin sınıf düzeyine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this research is to investigate the relationship between primary school students' mathematics achievement, overall achievement, motivation towards mathematics, attitudes and mathematics anxiety.In this study, the relational inferring model is used. It is researched with 262 students out of 350 who are from 6 primary public schools in Kirsehir in the second term of 2010-2011 academic year. Three scales were used for data collection in the research. One is Bindak (2005 - developed by the Mathematics Anxiety Scale), the other is Askar (1986 - developed by the Mathematics Attitude Scale), and the last scale is Büyüköztürk (2010 - developed by the Motivation Scale). To analyze collected data, descriptive statistics t-test (Independent Samples T-test), Pearson's analysis of Product Moment Correlation Coefficient and one-way analysis of variance (ANOVA) were used.Emerging research findings;According to the results of analysis, second grade students? attitudes and anxiety towards mathematics don?t show significant difference between genders. However, motivation towards mathematics shows significant difference between genders and it is in favor of boys. Furthermore, they are found that there is a high level positive relationship between mathematics scores and general scores of students, there is a middle level negative relationship between mathematics scores and mathematics anxiety, and there is a middle level positive relationship between mathematics scores and motivation towards mathematics, and between mathematics scores and attitudes towards mathematics. Also, there is a significant high level negative relationship between motivation towards mathematics and mathematics anxiety of students, and between mathematics anxiety and students? attitudes towards mathematics. Furthermore, it is found that there is a middle level positive relationship between students? motivation and attitudes towards mathematics. Besides, students? anxiety, attitude and motivation show significant difference between grade levels.