Bitkiler ve biyoçeşitliliğin öğretilmesine yönelik bir rehber materyal geliştirme çalışması
A study on development a resource material for teaching plants and biodiversity
- Tez No: 290726
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, bitkiler ve biyoçeşitliliğin öğretilmesine yönelik bir rehber materyal geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada görüşme yöntemi kullanılmış, Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapmakta olan 22 biyoloji öğretmeninin hazırlanan rehber materyal ve biyoçeşitlilikle ilgili görüşleri alınmıştır.Araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin biyoçeşitlilik konusunda hâkimiyet düzeylerinin yeterli olmadığı; biyoçeşitlilik konusundaki bilgi düzeylerini tanımlayabildikleri tür sayısıyla eş değer tuttukları tespit edilmiştir. Öğretmenler, öğrencilerinin de konuyla ilgili bilgi seviyelerinin yeterli olmadığını belirtmiş, bunun nedeni olarak ise ilköğretimde konuya yeterli ağırlılık verilmemesini göstermişlerdir. Öğretmenlerin rehber materyal kullanımına yeterli önemi vermedikleri, biyoçeşitlilik konusunu yüzeysel bir anlatımla geçtikleri ise araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuçtur. Müfredatta biyoçeşitlilik konusunun öğrenci seviyesinde ele alınmasına rağmen, konuyu tam olarak kavratmada yetersiz kaldığı; uygulama ve görsellikte eksiklerinin olduğu da araştırmanın çıktılarından biridir.Araştırmacı tarafından hazırlanan rehber materyal öğretmenlerin tümü tarafından beğenilmiş, öğretici bir nitelik taşıdığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to design and develop a resource material for teaching plants and biodiversity. During the research, interview method was used and opinions of 22 biology teachers working in central districts of Ankara were obtained on the developed biodiversity resource material.Results of the study showed that the teachers levels of expertise/command on biodiversity were not satisfactory and that they envisoned their level of knowledge on biodiversity with the number of species could identify. Teachers also indicated that the students? levels of knowledge on the subject were not sufficient and claimed the reason to the little weight given to the subject in primary school education. Another result of the study was that teachers did not give necessary importance to using resource materials and carried out teaching activities with a superficial teaching approach. Although the subject of biodiversity is present at the students? level in the curriculum, it was inefficient to completely comprehend the subject, lacked practice and visual components.The resource material prepared by the researcher was appreciated by all participating teachers and they commented that the material was of teaching/instructive quality.