2008-2009 yılında yürürlüğe giren ortaöğretim 9. sınıf tarih öğretim programının öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluating applications of 9th grade history course cirruculum released during 2008-2009 education term consideering ideas of teachers and students
  1. Tez No: 290742
  2. Yazar: GÜLİSTAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada Türkiyede Tarih öğretimi ve program değişikliklerinden bahsedilmektedir. Tarih Öğretimi sırasında birçok öğretim programı uygulanmıştır. fakat bunlar yetersiz kaldığı için yeni programlar geliştirilmektedir. Değişen ve geliştirilen öğretim programlarıyla ilgili birçok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmalarda öğretim sırasında öğretmenlerin karşılaştığı zorluklar ve çözümlerine değinilmektedir. Tarih öğretimi birçok öğretim programının geliştirlmesiyle birlikte eski ve yeni tarih öğretimi diye ayrılmıştır. eski tarih öğretim programında geleneksel yaklaşımlar kullanılırken yeni tarih öğretiminde çağdaş yaklaşımlar kullanılmaktadır. bu araştırmada son hazırlanan tarih programı incelenmiştir ve 9. sınıf Tarih programı hakkında öğretmen ve öğrencilerin görüşlerine başvurularak kapsamlı bir değerlendirme gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
At that study, history teaching and history teaching programs used in Turkey ara examined in detail. Many different cirriculum have been used in Turkey about history teaching; however, nev curriculum are being prepared because of the fact that others become useless in time. There are many studies abaut those curriculum. Many of the studies focus on problems teachers face and possible solutions for those problems during educations process. as a result of numerous studies about educations and history teaching, curriculum are called new and old nowadays.While traditonal approaches are being used during old history teaching curriculum, modern education approaches are being used at new curriculum. At that sudy, current 9th Grade History Curriculum has been evaluated with the help of ideas of teachers and student. As a result, a detailed study has been completed.