Beden eğitimi ve spor yüksek okulu öğrencilerinin bölümlerine göre serbest zaman faaliyetlerine katılım biçimlerinin belirlenmesi ve sportif faaliyetlerin bu katılımdaki yeri
Determination of physical education and sports high schoolstudents' participation forms to the free time activities in educational period according to their departments
  1. Tez No: 290743
  2. Yazar: BORA ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Öğretmenlik(n=100), Antrenörlük(n=100) ve Yöneticilik (n=100) bölümlerinde okuyan 300 öğrenci (148 bayan-152 erkek) ile yapılan araştırmada BESYO öğrencilerinin serbest zaman etkinliklerine katılım biçimlerinin belirlenmesi ve sportif faaliyetlerin bu katılımdaki yüzdelik dilimlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır.Konuyla ilgili önceden geliştirilen ve uzman görüşü alınarak uygulanan anket verilerinin değerlendirilmesinde MS Excel paket programında derlenen veriler istatistik işlem için Windows ortamında SPSS 16.0 paket programına aktarılmıştır. SPSS `de demografik tablolama (frekans ve yüzde değerlerinin hesaplanması) ve ?=0.05 anlamlılık düzeyinde cross-tabulation ve Ki-kare testleri uygulanmıştır.Öğrencilerin haftalık ortalama % 30'unun 4-5 saat, % 27'sinin 10 saat ve daha fazla, % 25,7'sinin 6-7 saat, % 9,7'sinin 2-3 saat serbest zamanları kaldığı, % 7,7'sinin hiç serbest zamanlarının kalmadığı, % 43,0'ünün anlaştığı bir arkadaş grubuyla beraber, % 19,3'ünün anlaştığı bir arkadaşıyla beraber, % 14,3'ünün ailesiyle, % 8,3'ünün yalnız başına serbest zamanlarını geçirdiği belirlenmiştir.Tercihleri arasında spor yaparım olanların % 19'u 3 gün, % 14'ü her gün, % 9,7'si 4 gün % 9'u 5 gün, % 8,3'ü 6 gün, % 7,7'si 2 gün, % 14,7'si 90-100 dakika, % 13,7'si 70-80 dakika, % 11,7'si 60-65 dakika, % 10,7'si 40-45 dakika, % 4,3'ü 30-35 dakika % 9,3'ü 120 ve üzeri dakika, her çalışmaya süre ayırdıkları tespit edilmiştir.Öğrencilerin hangi sporu tercih ettikleri sorusuna % 37,3'ü cevap vermemiş, % 8,3'ü Jogging - Ağırlık - Takım Sporları, % 6,7'si Jogging - Ağırlık - Bireysel Sporlar, % 4,7'si Jogging - Takım Sporları, % 4,7'si Jogging - Savunma Sporları, % 4,7'si Bireysel Sporlar cevaplarını vermiştir.Cinsiyet ile serbest zamanlarda en sık yapılan faaliyetler arasında, cinsiyet ile spor çalışmalarına ayrılan süre arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır ( P> 0,05).Cinsiyet ile serbest zamanlarda en çok okunan türler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır, (P< 0,05).Devam edilmekte olan bölüme göre serbest zamanlarda en sık yapılan faaliyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur, ( P> 0,05)Sonuç olarak; Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda okuyan öğrencilerin %82'sinin haftada ortalama 4-5 saat ve üzeri serbest zamanlarının kaldığı, % 61,6 ile 185 kişinin ilk üç tercihinden birisinin spor yapmak olduğu ve % 61,6 ile serbest zamanlarımda spor yaparım diyen 185 öğrencinin, bölümlere dağılımı; % 34 ile 64 kişi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, % 34'ile, 64 kişi Antrenörlük, % 32'ile, 57 kişi Yöneticilik bölümü öğrencisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
At the research done with 300 students (148 female-152 male) studying at Gazi University School of Physical Education and Sports High School, Teacher Training (n = 100), Coaching (n = 100) and Management (n = 100) departments, it is aimed to determine the BESYO students' forms of participation to the free time activities and the percentage zones of sporting activities at these participations.At the evaluation of the the survey data which was previously developed and implemented based on expert opinion, the data which was collected in MS Excel package program was transferred to the SPSS 16.0 statistical package program in Windows environment. InSPSS, 'the demographic spreadsheet (calculation of the frequency and percentage values) and ,at the ? = 0.05 level of significance, cross-tabulation and chi-square tests were applied.It is determined that 30% of the students have 4-5 hours per week, 27%of them have 10 hours and more per week, 25.7%of them have 6-7 hours per week, 9.7%of them have 2-3 hours of free time per week, 7,7% of them have no free ,and 43.0% spend their free time with a group of friends agreed, 19.3% spend with a friend agreed, 14.3% spend with their families and 8.3% spend alone.It is determined that those who have ?I do sports? in their preferences allocate time as 19% 3 days, 14% each day, 9.7% 4 days , 9% 5 days, 8.3% 6 days, 7.7% 2 days, 14.7% 90-100 minutes, 13.7% 70-80 minutes, 11.7% 60-65 minutes, 10.7% 40-45 minutes, 4.3% 30-35 minutes, 9,3% 120 minutes and above for each activity.To the question of their preferred sport, the 37.3% of the students did not answer but 8.3% of them answered as Jogging - Weight - Team Sports, 6.7% of them answered as Jogging - Weight - Individual Sports, 4.7% of them answered as Jogging - Team sports, 4.7% of them answered as Jogging - Martial Arts, 4.7% of them answered as Individual Sports.A statistically significant relationship between gender and the most common activities done at free time and between gender and the time allocated to sports practice could not be found.(P 0.05)The results ontained through our investigation is that , 82% of university students have approximately 4-5 hours and over free time remains perweek, by 61.6%, 185 people?s one of their first three preference is doing sports and the distribution of the 185 students by 61.6% to the departments is 64 people by 34% Physical Education and Sports Teacher, 64 people by %34 Coaching, 57 people by 32% administration department.