Farklı bölümlerde öğrenim gören beden eğitimi ve spor yüksek okulu öğrencilerinin empatik eğilim düzeyleri ve saldırganlık ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the empatic tendency levels and agression relationship of physical education and sports students from different departments
- Tez No: 317094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; farklı bölümlerde öğrenim gören Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin empatik eğilim ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenler yardımıyla ortaya koymaktır.Araştırma tarama modelli bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu öğrencileri, örneklemini ise Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun farklı bölümlerinde öğrenim gören 993 (368 bayan, 625 erkek) üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Bu kapsamda; 2011-2012 eğitim öğretim yılında derslere devam eden öğrencilere ulaşıldı. İlk olarak araştırmanın amacına ilişkin mevcut bilgiler, literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde verilmiş, böylece konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Daha sonra çalışmaya katılan öğrencilerin demografik bilgilerine ulaşmak için araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu uygulandı. Araştırmada öğrencilerin saldırganlık düzeylerini ortaya çıkarmak için Kiper (1984) tarafından geliştirilen ve 30 maddeden oluşan ?Saldırganlık Envanteri?, empatik eğilim düzeylerini belirlemek için ise Dökmen (1988) tarafından geliştirilen ?Empatik Eğilim Ölçeği? kullanıldı.Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, grupların birden fazla bağımlı değişken bakımından farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için MANOVA (Çok Değişkenli Varyans Analizi) ve değişkenler arasındaki ilişkilerin yorumlanması amacıyla Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 17 (Statistical package for social Sciences) paket programı kullanıldı ve çalışmada tüm istatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi 0.05 ve 0,01 olarak alındı.Araştırma sonucunda;?cinsiyet değişkenine göre bayan öğrencilerin empatik eğilim düzeylerinin erkek öğrencilere göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu,?bölüm değişkeni açısından anlamlı farklılık olduğu ve öğretmenlik bölümü öğrencilerinin daha yüksek empatik eğilim puanına sahip olduğu,?öğretim türü değişkenine göre normal öğretim öğrencilerinin genel saldırganlık puanlarının ikinci öğretim öğrencilerine göre anlamlı derecede yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Ayrıca tüm öğrenciler arasındaki saldırganlık ve empatik eğilim düzeyi ilişkisi incelendiğinde;?yıkıcı saldırganlık ile empatik eğilim düzeyleri arasında düşük düzeyde negatif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu,?atılganlık ile empatik eğilim düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu,?genel saldırganlık ile empatik eğilim düzeyleri arasında düşük düzeyde negatif yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, to determine the empatic tendency and agression relationship of physical education and sports highschool students from different departments with the help of several variables.Survey model used as a method of this research. Physical Education and Sports School students composed the population of the study. The sample of the study is 993(368 female, 625 male) physical education and sports students from Gazi University studying in different sections. In this context; the students who attended the classes between the academic year of 2011-2012 has been reached. First, the current information about the purpose of study given in a systematic way by searching the literature, thus a theoretical framework was created about the subject. Later, a Personal Information Form created by researcher used to reach demographic information of the students participating in the study. In research;“Aggression Inventory”developed by Kiper (1984) and composed of 30 items was used to evaluate agression levels and ?Empatic Tendency Scale? developed by Dökmen (1988) was used in order to determine empatic levels of the students.In data analysis, the descriptive statistics has been given, MANOVA (Multivariate Analysis of Variance) was used to show groups differ in more than one dependent variable and Pearson's correlation analysis was used to interpret relationships between variables. In evaluating the data and calculating the values SPSS 17 (Statistical Package for Social Sciences) package program was used. All statistical analyzes were performed as the significance level of 0.05 and 0.01.Results;?According to the gender variable female students had significantly higher levels of empathic tendency than male students,?Teaching department students have higher score than others with the regard of department variable in empathic tendency.?According to type of education variable normal education students have statisticaly higher total agression score than evening education students.When the correlation of all students aggression and empathic tendency levels investigated,?a low level negative correlation between destructive aggression and empathic tendency levels,?a moderate positive correlation between empathic tendency and assertiveness levels.?the low level of negative correlation between total agression and empathic tendency, were found statisticaly significant.