Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin zaman yönetimi davranışlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Research of the time management attitudes of physical education and sports teaching students with regards to different variances
- Tez No: 408433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin zaman yönetimi davranış düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim hayatına devam eden ve rast gele seçilmiş 198 bay, 202 bayan toplam 400 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllülerden kişisel bilgilerini içeren sosyo-demografik bilgi formu ile Britton ve Tesser tarafından geliştirilmiş, Alay ve Koçak tarafından Türkçeye uyarlanmış olan Zaman Yönetimi Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS (Statistical Package fort the Social Scientes) 20.0 paket programı kullanılmıştır. Cinsiyet ve öğretim durumları karşılaştırmalarında Mann-Whitney U test istatistiği kullanılırken, diğer değişkenlerin karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis test istatistiğinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to make a research of time management attitudes of physical education and sports teaching students, who study at Erciyes University Physical Education and Sports Academy, with regards to different variances. There were 198 male, 202 female totally 400 randomly chosen students, who have been continuing learning life at the Erciyes University Physical Education and Sports Academy, participated in this research voluntarily. Volunteers that participated to this study were applied socio-demographic information form includes personal information and Time Management Scale that was developed by Britton and Tesser and adapted to Turkish Alay and Koçak. In the analyzing of the data, IBM SPSS; (Statistical Package for the Social Sciences) 20.0 package used.