Internal audit in universities and an application in a Turkish state university
Üniversitelerde iç denetim ve bir Türk devlet üniversitesindeki uygulaması
- Tez No: 290764
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ŞENSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, giriş bölümüyle başlamak üzere 6 bölümden oluşmaktadır.İkinci bölümde, iç denetim, amaçları, kapsam alanı, iç kontrol, risk yönetimi ve kurumsal yönetişimin konuları içindeki yeri ele alınarak kapsamlı bir biçimde tanımlanmıştır.Üçüncü bölümde, iç denetimin Amerika ve İngiltere'deki yeri standartlar çerçevesinde incelenmiştir.İç denetimin Türk Kamu Kesimi'ndeki yeri ?5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu? çerçevesinde incelenmiştir.Dördüncü bölümde, üniversitelerde yapılan iç denetimin yararları yanında karşılaştığı zorlukları da ortaya koymak için bir Türk Devlet Üniversitesi'nde yapılan iç denetim uygulaması sunulmuştur. Bu bölümde, iç denetimin üniversitelerde nasıl uygulandığını göstermek için bazı tablolara yer verilmiş ve bu tablolar incelenip gerekli açıklamalar yapılmıştır.Bu tezin son bölümü olan sonuç bölümünde, konunun genel bir değerlendirmesi, incelemelerimiz sonucunda oluşan kanaatlerimiz ve iddialarımız ortaya konularak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The dissertation consists of 6 parts beginning with introduction.In the second part internal audit is defined thoroughly by setting the objectives and scope of it and its role in internal control, risk management and corporate governance.Internal auditing in USA and UK is examined in the third part of this dissertation by specifying the international standards set for the professional practice.In the fourth part of this dissertation internal audit in Turkish Public Sector is explicated within the terms of the Control Law No:5018.An application of internal audit in a Turkish State University is presented in the fifth part of this dissertation to set forth the main benefits of executing internal audit activity in universities together with the difficulties encountered during the process. In this part, we presented some tables showing how internal audit process is performed in a Turkish State University. Examinations and explanations of these tables are done in this part of the dissertation to give an idea to the readers about internal audit process in a university.In the final part of this dissertation which is the conclusion part, an overall evaluation of the subject is done by setting our own opinion and arguments which was formed after our examinations.