The impact of analytical review results, internal control reliability and experience on auditors use of analytical review: An empirical study in Turkish auditing sector
Analiz metodu sonuçlarının, dahili kontrol sistemine olan güvenilirliğin ve tecrübenin denetçilerin analiz metodu seçimine etkisi. Türk denetim sektöründe ampirik çalışma
  1. Tez No: 74971
  2. Yazar: MÜJDELEN İPEK YENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Analiz metodu sonuçlarının, dahili kontrol sistemine olan güvenilirliliğinin ve tecrübenin, denetçilerin analiz metodunu kullanmasına etkisi: Ampirik çalışma. Son yıllarda artan rekabet koşulları denetçileri daha etkin ve kullanışlı teknikler seçmeye yönlendirmiştir. Analiz metodu, denetçilere bu etkinliği ve kullanışlılığı sağlamaktadır. Fakat, denetçilerin bu tekniğin ne dereceye kadar kullandıkları henüz belirgin değildir. Bu çalışma, bazı faktörlerin denetçilerin analiz metodu yargılarını nasıl etkilediğini belirlemeyi amaçlamıştır. Bu faktörler dahili kontrol sistemine olan güvenilirlik, tecrübe ve analiz metodu sonuçlarıdır. Araştırmanın amacı, bu faktörlerin temel etkilerinin belirlenmesidir.Bu şekilde denetçilerin yargı kriterlerinin anlaşılması amaçlanmıştır. Bulguların ortaya koyduğu kısaca şöyledir: Türk denetçiler denetim programlarını değerlendirirken, kendi yargılarını kullanmamaktadırlar. Çalışmadaki örnekte, denetçiler verilen denetim saatini pek değiştirmemişlerdir. Denetçiler, tecrübe seviyelerindeki farklara rağmen, dahili kontrol sistemine olan güvenilirlik, analiz metodlarının hata sinyali vermesi ya da vermemesi gibi ilgili faktörlerdeki değişimlere çok fazla ilgi göstermemişlerdir. Bu bulguların bir sonucu, denetim eğitimlerinde analiz metodu uygulamalarıyla ilgili daha fazla denetim eğitimi verilmesidir ve denetçilere daha etkin ve kullanışlı denetimler için, kendi yargılarını kullanmaları yolunda da eğitim verilmelidir. Rekabete ve maliyete duyarlı denetçiler sağlayacak eğitimler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The impact of analytical review results, internal control reliability and experience on auditors' use of analytical review: An Empirical Study. In recent years, increased competition in the audit sector, made the auditors to choose more efficient and effective audit techniques. Analytical review techniques provides these efficiency and effectiveness to the auditors. However, the extend of analytical review application by auditors is not clear. The focus of this study is to try to determine how some factors affect analytical review judgements of the auditors. These factors are the internal control reliability; experience, and the results of analytical reviews. The purpose of the research is to determine the major effects of these dimensions. By this way, it is aimed to understand the auditors judgement criterias. A short overview of the finding show that: The Turkish auditors do not use their judgments in the evaluation of the audit programs. In the case, the auditors mostly did not change the given audit hour. They do not show so much interest for the changing factors like internal control reliability or error signals of analytical review methods in spite of their experience level. One implication of this finding is that more audit training can be given for analytical review applications, and the auditors can also be trained to use their judgements for more effective and efficient audits. The trainings must be given to provide, cost and competition concious auditors.