Teoride ve Türkiye'de kamu harcamalarının denetimi
Public expenditures auditing in Turkey and Theory
  1. Tez No: 94231
  2. Yazar: AHMET TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT FALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Kamu kesimi tarafından yürütülen faaliyetlerin denetiminde son yıllarda önemli gelişmeler sağlanmıştır. Geleneksel denetimin bu alandaki yetersizliği, teknolojik gelişmeler ve kamu oyu baskısı, kamu yönetimlerini yeni denetim tekniklerinin oluşturulmasına yöneltmiştir. Denetim tekniklerinin geliştirilmesi,“Yeni Kamu Yönetimi ”kavramının gündeme gelmesiyle ivme kazanmıştır. Kamu harcamalarının sürekli artması, kamu kaynaklarının rasyonel kullanımındaki tekniklerin sorgulamasının da boyut ve yöntem itibariyle değişmesine neden olmuştur. Önceleri yapılan denetimlerde kanunilik ve düzenlilik üzerinde durulurken, değişen denetim anlayışıyla birlikte, kamu kaynaklarının verimlilik- etkinlik-tutumluluk ilkelerine göre kullanımını gündeme getirmiştir. Ancak değişen denetim anlayışına rağmen, kanunilik denetiminden de vazgeçilmemiştir. Yeni denetim teknikleri ülkelerde farklı kavramlarla tanımlansa da,“Performans Denetimi”en yaygın kullanım özelliğine sahip olmuştur. Performans denetimi unsurları olan“verimlilik-etkinlik-tutumluluk”kavramlarının her biri ve“kapsamlı denetim”, bu konuda sık kullanılan kavramlar olmuştur. Performans denetiminin somut olarak uygulanması çok uzun bir geçmişe sahip değildir. Günümüzde bu denetim, özellikle OECD üyesi ülkelerde uygulanmaktadır. Performans denetiminin uygulanmasında politik ve teknik birtakım sınırlamalar, bu denetimin başarısını da olumsuz yönde etkilemektedir. Sonuçta kamu yöneticilerinin ve politikacıların, denetimin hedefi olduğu düşünülürse, bu sınırlamaların kaçınılmaz olduğu ortaya çıkacaktır. Denetimin başarısı, bu baskı ve sınırlamalardan uzak kalındığı sürece artacaktır. Kamu kesimi tarafından sunulan mal ve hizmetlerin özellikleri nedeniyle somut performans kriterlerinin ortaya konulamaması, yönetimin denetimini güçleştiren en önemli sınırlama olmaktadır. Ülkemizde kamu harcamalarının denetimi ele alındığında bütçe denetiminin gündeme geldiğini belirtmek mümkündür. Bütçe denetimi de kanunilik denetimi kapsamında gerçekleşmektedir. 1996 yılında Sayıştay Yasası'nda yapılan değişiklikle, kuruma, performans denetimi yapması konusunda yetki verilmiştir. Sayıştay, yeni denetim tekniğini uygulamak için hızla yeniden yapılanma çalışmalarına girişmiştir. 1997-1998 yıllarında toplam üç adet performans denetim raporu hedeflenmişken, ancak bir adet (Karayolları Genel Müdürlüğü) rapor tamamlanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, the increase in government expenditures has brought to fftee economy, efficient, and effective use of public resources. Insufficient amount of public resources for public expenditures has increased the importance of careful determination of priorities as well as reviewing activities for them. These issues which have become the most debateful subject for budgeting systems have caused for questioning planning-programming, programming- budgeting activities together with those of system analyse, especially those of the public management from a more different perspectives. Inadequacy of traditional auditing together with some other reasons special for each country has speed up the transition process to performance auditing. The reasons behind the acceleration of the transition to performance auditing can briefly be summarised as follows; The emergence of an increased pressure from many parts of society, reinforced by demographic and technological changes, for reducing the increased public expenditures. Changing technologies and social behaviours together with economic liberalisation have constantly changed the organisation structures. As the responsible position in an organisation changes, the command and control concepts of management have been replaced by the concepts of motivation, communication, and reorganisation in order to achieve more efficient and flexible working patterns. As a response to these changes, public sector organisations have moved to performance auditing. The pressures on politicians and public officers have increased the responsibility of them and made them be accountable to the public. Of course, there is a great influence of interest groups and media on decision-making mechanism in public. Performance auditing reflects the effects of these groups on public decision-making mechanisms. The increase in expectations related to quality of public services in recent years has required the application of higher standards in this field, otherwise increase the complaints of the citizens. This fact has caused for focusing on performance issues such as service quality. There has been tradition of central government auditing in most countries since 19lh century. However, performance auditing as a new field had not really appeared until 1950s. After that time, the development of performance evaluation has created a turning point for auditing function. In several cases, performance issues emerged as a result of moves to programme budgeting. Since late 1960s to nowadays, several new and comprehensive arrangements related to the mandate of national auditing organisations have been made. For example, US General Accounting Office (GAO) moved into programme evaluation or efficiency auditing in the early 1970s. The“value for money”audit mandate was given to theUK Notional Auditing Office (NAQ) in 1983 as a result of parliamentary pressure. The efficiency audit mandate was given to Australian National Audit in 1979 aiming at achieving greater efficiency. This kind of extension of the audit mandate has been seen in almost all OECD Member Countries during the given period. In the early 1 990s many countries started new public management reforms which were intended to link annual programs and budget more closely to performance. Developments in the field of internal audit have also been important. In the last decade, a number of countries tended to focus on performance issues rather than financial and compliance issues in public sector internal audit. However, this trend is not uniform and is complicated due to establishment of internal performance review units separate from internal audit in some countries. There is not a well-developed system of public sector internal audit in all OECD countries. Although there is some kind of internal organisations carrying out performance auditing in continental European countries as a result of their strong legal tradition of ex-ante (pre-audit) auditing, the function is more well-established in the US and Westminster models of administration. As regards to Turkey, performance auditing mandate was given to the Turkish Supreme Accounting Court (SAC) by 4149 Law issued in Official Gazette on 14lh June 1996. Although it aimed at achieving completion of three performance auditing task between years 1997 and 1998, only one of them, the performance auditing task related to the General Directorate of Highways, was completed but final report was not submitted to the legislation until 1998. For the future, a large number of new areas in Turkish public management, including health, agricultural subsidies, social security, universities, prevention of land erosion, forest fires, local governments will be subject to the performance auditing by the Supreme Accounting Court as it is understood from the document on its future plans and aims. The hope is that the performance auditing which have successfully been applied in a number of countries'public management will be applied soon in Turkey on the same successful level with those countries and remove many problems faced by Turkish public management such as inefficiency, bribe, and fraud. However, it is clear that coping with these problems is not possible only by the new mandate given to the SAC. It also requires actualizing an urgent public management reform in Turkey.